Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik gospodarski (powstał w pocz. XVII w.)

Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik gospodarski (powstał w pocz. XVII w.)

Wydaje się, że dla wielu niezainteresowanych wielką polityką szlachciców, był to najważniejszy z sejmików. Interesowało ich głównie, ile i kiedy należy zapłacić uchwalony podatek, kogo należy od niego uwolnić oraz kto będzie wybierał podatek i na co będzie on wydatkowany. Sejmik gospodarski (gospodarczy),  tzw. boni ordinis (dobrego porządku), decydował więc, w jaki sposób będą wybierane podatki uchwalone przez sejm. Uchwalał podatki wojewódzkie i decydował o ich przeznaczeniu. Podejmował decyzję o zaciągu wojska powiatowego i jego dowódcy. Powoływał i kontrolował pracę poborców podatkowych, a od połowy XVII stulecia wybierał komisarzy do Trybunału Skarbowego.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik elekcyjny (powstał w XV w.)

      Sejmik zwoływano w razie potrzeby, w celu wyboru woźnego sądowego lub wyłonienia kandydatów na urzędy ziemskie (podkomorzy, podsędek, pisarz), zwłaszcza czterech kandydatów na urząd sędziego ziemskiego, spośród których panujący dokonywał nominacji. Na Lit

      Portret Zygmunta Zbierzchowskiego, podkomorzego łomżyńskiego, XIX-wieczna rycina według obrazu z epoki. Portretowany ma długie ciemne wąsy i lekko ogolone czoło. Włosy zaczesane do tyłu. Ubrany jest w zbroję i płaszcz z futrem, który został zapięty na ramieniu broszą. W ręku trzyma buławę.
    • Silva Rerum

      Jak wygrać na sejmiku?

      Decydujący głos na sejmiku mieli dygnitarze i urzędnicy. To oni głównie zabierali głos podczas obrad, ale sejmiki rządziły się swymi prawidłami i tylko wytrawni gracze potrafili zręcznie wygrywać partykularne interesy, sąsiedzkie czy fakcyjne spory. Najpr

      Grafika przedstawia wnętrze świątyni pełne ludzi. Są to mężczyźni, którzy prowadzą walkę na szable. Na pierwszym planie leży jeden zabity. Jest to grafika pt. „Bójka szlachty w kościele”.

    Słowa kluczowe