Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik przedsejmowy (powstał w II połowie XV w.)

Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik przedsejmowy (powstał w II połowie XV w.)

Głównym powodem zebrania sejmiku był wybór posłów na sejm. Sejmiki były zwoływane przez króla, który w rozesłanych uniwersałach tłumaczył powód zwołania sejmu, czas i miejsce obrad sejmowych. W sejmiku przedsejmowym mogła wziąć udział szlachta zamieszkująca w danym województwie czy ziemi. Senatorowie zaś byli wręcz zobowiązani do uczestnictwa w zjeździe. Nie istniało pojęcie quorum, stąd też niekiedy wystarczało kilkudziesięciu szlachciców, by dokonać wyboru posłów, najczęściej w sejmiku uczestniczyło 100 - 200 szlachetnie urodzonych.

Obrady sejmiku rozpoczynały się od zapoznania się z treścią królewskiej legacji, która tłumaczyła tematykę obrad sejmowych. Następnie debatowano nad propozycjami monarchy i wysuwano kandydatów na posłów. Wybierano ich większością głosów i najczęściej zaopatrywano w instrukcje, w której zobowiązywano nowo wybranego posła do ściśle określonego postępowania. Krępowało to swobodę posła, zwłaszcza, że od XVI wieku instrukcję sporządzano w formie pisemnej. Jej przekroczenie ściągało krytykę na sejmiku posejmowym, chyba że niesforny poseł potrafił wytłumaczyć się ze swego postępowania, dlatego też rzadko przekraczano instrukcję wydaną przez panów braci. Niekiedy szlachecki wybraniec wyrażał zgodę na sejmie z zastrzeżeniem jednak, że musi ona uzyskać aprobatę sejmiku.

W XVI stuleciu sejmiki, które miały zaufanie do wybranych posłów zezwalały na swobodę działania, tzw. „zupełną moc”. Z czasem jednak instrukcje stały się wyznacznikiem postępowania posła na sejm. Był wszakże wyjątek. W sprawach nie objętych instrukcją, posłowie mogli się kierować swoim uznaniem. W takim wypadku najczęściej szli oni za zdaniem posłów „górnych” województw, czyli krakowskiego i sandomierskiego z Małopolski i kaliskiego i poznańskiego z Wielkopolski.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Jak wygrać na sejmiku?

      Decydujący głos na sejmiku mieli dygnitarze i urzędnicy. To oni głównie zabierali głos podczas obrad, ale sejmiki rządziły się swymi prawidłami i tylko wytrawni gracze potrafili zręcznie wygrywać partykularne interesy, sąsiedzkie czy fakcyjne spory. Najpr

      Grafika przedstawia wnętrze świątyni pełne ludzi. Są to mężczyźni, którzy prowadzą walkę na szable. Na pierwszym planie leży jeden zabity. Jest to grafika pt. „Bójka szlachty w kościele”.
    • Silva Rerum

      Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik elekcyjny (powstał w XV w.)

      Sejmik zwoływano w razie potrzeby, w celu wyboru woźnego sądowego lub wyłonienia kandydatów na urzędy ziemskie (podkomorzy, podsędek, pisarz), zwłaszcza czterech kandydatów na urząd sędziego ziemskiego, spośród których panujący dokonywał nominacji. Na Lit

      Portret Zygmunta Zbierzchowskiego, podkomorzego łomżyńskiego, XIX-wieczna rycina według obrazu z epoki. Portretowany ma długie ciemne wąsy i lekko ogolone czoło. Włosy zaczesane do tyłu. Ubrany jest w zbroję i płaszcz z futrem, który został zapięty na ramieniu broszą. W ręku trzyma buławę.
    • Silva Rerum

      Sejmiki ziemskie i ich funkcje: sejmik relacyjny (powstał w XVI w.)

      Zwoływany był w celu wysłuchania relacji posłów wysłanych na obrady sejmu. Podejmował decyzję w kwestii przyjęcia i realizacji uchwał sejmowych. Często rozstrzygał w sprawach, o których posłowie nie chcieli decydować podczas obrad sejmu, tzw. sprawach wzi

      Grafika przedstawia salę pałacową z wysokimi oknami i witrażami. Pośrodku czarno-biała posadzka. Po prawej i lewej stronie siedzą mężczyźni. Na środku tron i król oraz dwór lub dostojnicy. Jest to grafika pt. „Sejm polski z czasów Augusta II”.

    Słowa kluczowe