Sobieski Aleksander Benedykt Stanisław

Sobieski Aleksander Benedykt Stanisław

Sobieski Aleksander Benedykt Stanisław (1677-1714), drugi syn Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Był humanistą z zamiłowania, otrzymał także staranne wykształcenie w zakresie wojskowości.

W latach 1696-98, po śmierci ojca, prawie stale towarzyszył matce. Nawiązał romans z Elżbietą Sieniawską. Nie angażował się politycznie i chociaż uznał Augusta II zapewne nie złożył formalnej przysięgi wierności królowi. Gdy na początku wojny północnej ożywiły się nadzieje królewicza Jakuba Sobieskiego na koronę, Aleksander wsparł brata.

W lutym 1704 królewiczów Jakuba i Konstantego porwano pod Wrocławiem na polecenie Augusta II i uwięziono w Saksonii. Aleksander został wtedy pretendentem do korony polskiej, opowiedział się za nim król Szwecji Karol XII i prymas Michał Radziejowski. Nie przystał jednak na ten plan, być może w obawie przed polityczną zemstą dawnej kochanki Sieniawskiej, bał się też o braci. Po ich uwolnieniu przez Karola XII (grudzień 1706) Aleksander wycofał się z życia politycznego, a w r. 1710 zamieszkał z matką w Rzymie, którego klimat odpowiadał mu ze względu na postępującą chorobę – gościec. Tam zaangażował się w życie kulturalne, dając się poznać jako poeta, miłośnik i mecenas sztuki. We własnym teatrze realizował spektakle operowe.

Pod koniec życia schorowany królewicz oddawał się modlitwom. Zmarł w Rzymie, gdzie pochowano go w kościele Kapucynów.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Królowa – wdowa na zamku w Blois

      18 września 1714 r., we wtorek późnym popołudniem, owdowiała królowa Maria Kazimiera, po trwającej przeszło trzy miesiące podróży, szczęśliwie wylądowała w Blois. Na pokład statku weszli przedstawiciele mieszczan, podając dostojnemu gościowi na ozdobnej m

      Stara rycina. Przedstawia pejzaż. Jest to widok na zatokę z małą wyspą i w oddali miasteczko. Powyżej wielkie kłębiące się chmury. Jest to widok zamku w Blois.
    • Silva Rerum

      Radość obywateli gdańskich z okazji narodzin królewicza Aleksandra Benedykta

      6 grudnia 1677 roku, podczas pobytu w Gdańsku Jana III i jego małżonki Marii Kazimiery zwanej Marysieńką, przyszedł na świat królewicz Aleksander Benedykt, drugi co do starszeństwa syn pary królewskiej. Z tej okazji nieznany autor napisał okolicznościowy

      Portret królowej Marii Kazimiery z dziećmi. Przedstawia Marię Kazimierę jako matkę bogów Geę – Reę, założycielkę królewskiej dynastii Sobieskich. Obok królowej matki występują jej dzieci: Jakub Ludwik, Aleksander Benedykt, Konstanty Władysław, Teresa Kunegunda i Jan. Królowa ubrana w strój antyczny. Przy piersi trzyma małe dziecko. Po jej lewej stronie czwórka starszych dzieci. Dwójka opiera się o lwa. W tle, za czerwoną kotarą znajduje się popiersie króla Jana III Sobieskiego.

    Słowa kluczowe