Szabla dla królewicza Jakuba

Szabla dla królewicza Jakuba

Jakże często zachwycamy się pięknem przedmiotów wykonanych w dawnych czasach, gdy nie dysponowano zaawansowana techniką. Jej brak rekompensowano dokładaną starannością o szczegóły, brakiem pośpiechu, byle tylko otrzymać produkt najwyższej klasy. Tak powstawała szabla dla królewicza Jakuba.

Mikołaj Rola Janicki do Franciszka Wierusza Kowalskiego, Złoczów 9 I 1720, NGAB, F. 695, op. 1, nr 385, k. 22v

[k.22v] „Szabla już jest w robocie, y prawie w pół gotowa. Po złotnika musiałem posełać asz pod Kamieniec, ale te rubiny z tey sztuki przydać się nie mogły, bo y nie równe, y skaziste, y koloru nie mają, y chociażem był inszych kupił rubinów, y te nie tak były piękne żeby się zdać mogły. Rezolwowałem się tedy bez rubinów, ale spodziewam się ze się podoba mój deseń Naiasn: Panu y będzie co posłać w tamte kraje”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Jakub Ludwik Sobieski (1667-1737)

      Jakub Ludwik Sobieski urodził się 2 listopada 1667 r. w Paryżu. Maria Kazimiera wyjechała do Francji, pragnąc podjąć leczenie i ratować ciążę, co okazało się decyzją słuszną – Jakub był pierwszym dzieckiem z jej małżeństwa z marszałkiem wielkim koronnym J

      Portret młodego mężczyzny. Twarz rumiana, oczy brązowe, usta czerwone. Włosy lekko kręcone. Młodzieniec ubrany w zbroję i czerwony płaszcz spięty broszą z drogocennym kamieniem. Pod szyją biała, delikatna apaszka w haftowane kwiaty. Tło ciemne. Jest to portret Jakuba Ludwika Sobieskiego w wieku około 18 lat.