Tajemniczy chłopczyk z dworu w Mnichach

Tajemniczy chłopczyk z dworu w Mnichach

Obecny dwór we wsi Mnichy (położonej w głębokiej dolinie rzeczki Kamionki koło Międzychodu), zbudowany na skraju parku krajobrazowego z początku XIX w., wzniesiono w 1908 r., na miejscu starego budynku, z którym wiążą się niezwykłe wydarzenia, opowiadane przez służbę i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

„Zdarzało się – czytamy w jednej z takich opowieści – że w alejkach parku dworskiego nagle pojawiał się mały chłopczyk z charakterystyczną grzywką na czole, odziany w aksamitne ubranko i białą koszulkę. Podążał alejką od strony młyna wodnego, który poruszany był wodami rzeki Kamionki. Dzieciątko mogło mieć 5 – 6 lat i smutnym wzrokiem rozglądało się po parku, jakby kogoś szukając. Gdy zbliżało się do dworu – jego sylwetka nagle rozpływała się w powietrzu... Zdarzały się inne osobliwe historie – w dworze nagle otwierały się drzwi, to znów okna, lecz nikt się nie pojawiał. Pracujący tutaj mówili, że dzieje się to za sprawą niewidocznej sylwetki chłopca, który bezskutecznie szuka swych rodziców, zaglądając we wszystkie zakamarki dworu”.

Mieszkańcy wsi Mnichy twierdzili, że Unrugowie – kolejni właściciele dworu w XIX w. – często urządzali przyjęcia, podejmując gości. W trakcie jednego z takich towarzyskich spotkań zdarzyło się nieszczęście: „mały chłopczyk, syn goszczącego tu młodego małżeństwa, oddalił się od dworu i nie pilnowany przez nikogo, idąc przed siebie, dotarł do starego młyna wodnego na rzeczce Kamionce. Wiedziony ciekawością chciał zobaczyć, jak kręci się koło młyńskie. Nagle stracił równowagę i spadł w dół, ginąc pod łopatami koła młyńskiego. Jego ciała nie znaleziono, lecz po pewnym czasie w alejkach parkowych zaczęła pojawiać się sylwetka chłopca, który – jak mawiano – szuka swoich rodziców”.

Wspomniany w przekazie młyn wodny, nad rzeką Kamionką przy drodze do Głażewa, został przebudowany w 1900 r., ale wiadomo, że stał tu już od XV w. Zapewne w tym właśnie miejscu doszło do tragedii...

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Tajemnicza fundatorka z poznańskiej fary

      W poznańskiej kolegiacie farnej pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa (wzniesionej w latach 1651 – 1705) zwracają uwagę organy wbudowane w pierwsze przęsło nawy głównej. Wykonał je w latach 1872 – 1876 słynny niemiecki organmistrz Friedrich Ladegast z Weis

      Rycina przedstawiająca portret starej kobiety.  Kobieta siedzi półprofilem na fotelu. Ubrana w ciemną  suknię i czarny welon na głowie. W rękach trzyma jakiś bliżej nieokreślony przedmiot. Jest to anonimowa rycina w stylu Rembrandta van Rijn.
    • Silva Rerum

      Spacerowicz z wilanowskiego pałacu

      Pałac w Wilanowie również może pochwalić się swoim „etatowym” duchem, wolno spacerującym po tarasach, a zapewne i po komnatach po zapadnięciu zmroku i w późnych godzinach nocnych. Ci, którzy mieli okazję widzieć ową męską postać w czerni, utrzymują, iż je

      Obraz przedstawia młodego mężczyznę ubranego w strój historyczny, który siedzi na koniu. Mężczyzna trzyma w prawej ręce kapelusz, lewą ręką trzyma za uzdy konia. Scena na tle muru. Po prawej stronie pies ujadający na konia. Koń pochyla głowę w jego stronę. Jest to portret Stanisława Kostki Potockiego, rycina Julesa Davida wg pierwowzoru Jacquesa-Louisa Davida.
    • Silva Rerum

      Rycerz z Melsztyna

      Na szczycie najwyższego ze wzgórz w miejscowości Melsztyn nad Dunajcem wznosił się ongiś, za czasów króla Władysława Łokietka, niewielki warowny gródek – jedna z fortec strażniczych, broniących doliny rzeki. Kilkadziesiąt lat później, ok. 1340 r., wojewod

      Czarno-białe zdjęcie. Przedstawia dosyć wysokie wzgórze obrośnięte drzewami zza których widać ruiny starej budowli. Są to ruiny zamku w Melsztynie.

    Słowa kluczowe

    ważne miejsca

    Indeks chronologiczny

    Indeks geograficzny