Urzędnicy stołu królewskiego

Urzędnicy stołu królewskiego

Urzędnicy stołu królewskiego wywodzą się ze średniowiecza, kiedy to spełniali praktyczną funkcję przy monarszych biesiadach. W epoce nowożytnej, stawali się coraz mniej przydatni, a ich urzędy posiadały jedynie wartość honorową, dodawały splendoru i dawały możliwość przebywania na monarszym dworze. Na Litwie od 1569 roku funkcjonowali urzędnicy o takiej samie nazwie i kompetencjach, oprócz których był jeszcze urząd piwniczego.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Piwniczy

      Nazwa tego urzędu sugeruje jego zajęcia. Odpowiadał za dostarczanie trunków (zwłaszcza wina i piwa) oraz zastawy i naczyń. Zaopatrywał także dwór w różnorakie podstawowe artykuły, takie jak pieczywo i świece.

      Zdjęcie srebrnej zastawy stołowej na ekspozycji. Na półkach leżą talerze, wazy, sosierki itp.
    • Silva Rerum

      Labirynty precedencji, czyli przepychanki przy królewskim stole

      Swobodny stosunek przebywającego w Niderlandach królewicza Władysława Wazy do spraw precedencji przy stole wprawiał w osłupienie grandów hiszpańskich. Na polskim dworze „grzeczność” członków senatorskich rodów miała charakter dwustronny, jak to ujęła pier

      Wydruk grafiki. Scena przedstawia ucztę. Przy długim zaokrąglonym stole siedzą uczestnicy wydarzenia. Pośrodku król Jan III Sobieski. Na stole talerze z jedzeniem. Scena rozgrywa się w częściowym zabudowaniu pałacowym, pod kolumnadą i draperią, która ma stanowić swoiste zadaszenie. Jest to scena w pałacyku Sobieskich w Jaworowie.
    • Silva Rerum

      Urzędy dworskie nadworne

      Urzędnicy z tej kategorii mieli za zadanie bezpośrednią obsługę króla, przy czym dzielili się jeszcze oni na urzędników stołu królewskiego i reprezentantów królewskiego majestatu.

      Współczesna fotografia kolorowa. Przedstawia widok na pałac w Wilanowie. Przed pałacem zielona trwa, w tle niebo z chmurami.

    Słowa kluczowe