Volumina Legum

Volumina Legum

Dzieła kompleksowego zebrania praw stanowionych, królewskich przywilejów i konstytucji sejmowych podjął się wielce zasłużony dla polskiej kultury pijar Stanisław Konarski, wspierany przez biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Było to zadanie trudne, pracochłonne i kosztowne, toteż w okresie I Rzeczypospolitej nie udało się wydać wszystkich praw. W okresie 1732-1739 ukazało się sześć pierwszych tomów, obejmujących prawa od XIV wieku do 1736 roku. Kolejne dwa wydali pijarzy w 1782 roku. Działalność prawodawcza po 1782 roku została opracowana w kolejnych dwu tomach. W tomie IX, wydanym w 1889 roku, zawarto dorobek polskich sejmów od 1782 po 1792 rok. Tom X, zawierający dorobek prawny ostatnich lat istnienia Rzeczpospolitej, został opublikowany dopiero w 1952 roku.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Ustawa, która gwarantowała tolerancję

      W 1573 roku szlachta i magnateria polska i litewska uchwaliła konfederację warszawską. Pośród wielu postanowień, mających zapewnić spokój publiczny podczas pierwszego bezkrólewia, akt ten zawierał również potwierdzenie swobód wyznaniowych szlachty. Jego s

      Kolorowa mapa Polski z XVII wieku. Po prawej stronie na górze dwa anioły podtrzymują herb Polski z orłem w koronie. U góry mapy, mniej więcej pośrodku dwie kobiety podtrzymują ramę z napisem: Polonia.
    • Silva Rerum

      Czy dawna Polska była państwem prawa?

      W pisanych w pierwszej połowie XIX w. gawędach Pamiątki Soplicy Henryk Rzewuski przestawił taki oto epizod:„Niejaki Pan Leszczyc z powiatu trembowelskiego na Rusi zakochany bez pamięci w swej siostrzenicy zamieszkał z nią bez ślubu i kościelnej dyspensy.

      Mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów autorstwa Guillaume'a Delisle'a, po 1758 r.

    Słowa kluczowe