Wołodyjowski Jerzy h. Korczak

Wołodyjowski Jerzy h. Korczak

Wołodyjowski Jerzy h. Korczak (ok. 1620-1672), stolnik przemyski, obrońca Kamieńca Podolskiego. Był synem Pawła, właściciela Nowosiółki oraz części Chodorowiec i Paniowiec Zielenieckich na Podolu. Wykształcenie zdobył w Kamieńcu. Prawdopodobnie walczył z Kozakami w czasie powstania Bohdana Chmielnickiego, uczestniczył w potyczkach z włóczącymi się po Podolu „kupami swawolnymi”; 15 III 1668 r. został stolnikiem przemyskim.

Od 1669 r. dowodził własnym regimentem piechoty węgierskiej. Dzięki poparciu hetmana Jana Sobieskiego uzyskał rotmistrzostwo w Kamieńcu. W październiku 1671 r. udał się na czele 560 żołnierzy do Chreptiowa w celu zorganizowania placówki strażniczej. Latem 1672 r. powrócił do zagrożonego przez Turków Kamieńca i tu wspólnie z innymi oficerami złożył przysięgę, zobowiązując się, iż będzie bronił zamku do końca życia. W czasie oblężenia pełnił faktycznie funkcję dowódcy załogi zamkowej (formalny dowódca, starosta generalny ziem podolskich Mikołaj Potocki miał słabe pojęcie o służbie wojskowej). 12 VIII urządził wypad przeciw nadciągającej armii sułtana Mahometa IV, a wieczorem 26 VIII, po wybuchu podłożonych przez Turków min, wraz z kilkoma wartownikami zapobiegł wtargnięciu przez wyłom janczarów, odpierając ataki do czasu nadejścia pomocy. 27 VIII, po ustaleniu warunków kapitulacji, wspólnie z innymi dowódcami przygotowywał wojsko do wymarszu. Zginął na dziedzińcu zamkowym w wyniku wybuchu prochu, ugodzony w tył głowy kartaczem jednego z dział zamkowych, które wystrzeliły z powodu wstrząsu, wywołanego wybuchem.

Został pochowany w podziemiach kościoła Franciszkanów w Kamieńcu. W 1662 r. ożenił się z Krystyną z Jeziorkowskich (ok. 1620-1675/6), córką Walentego, wdową po Pawle Świrskim, Janie Kondrackim i Mikołaju Zaćwilichowskim; w czasie oblężenia Kamieńca przebywała ona na Litwie, po śmierci Wołodyjowskiego wyszła za mąż za Franciszka Dziewanowskiego. Jerzy Wołodyjowski jest pierwowzorem postaci bohatera „Trylogii” Henryka Sienkiewicza; w adaptacjach filmowych jego rolę grał Tadeusz Łomnicki (serial „Przygody pana Michała” (1969), filmy „Pan Wołodyjowski” (1969) i „Potop” (1974)) oraz Zbigniew Zamachowski („Ogniem i mieczem” (1999)).

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Szlachcic polski w antycznym umundurowaniu – uwagi do lektury Potopu

      Przed rozpoczęciem pracy nad Trylogią Henryk Sienkiewicz w 1880 roku napisał do przyjaciela - Mścisława Godlewskiego: „język dawny polega najwięcej na toku, który ma prawie powagę łaciny, nie zaś na sadzeniu dzikimi archaizmami. (...) Żeby dobrze pisać, p

      Rzeźba młodej kobiety w długich szatach, która w lewej ręce trzyma wagę. W prawej ręce dzierży miecz. Obok nóg kobiety siedzi mały Amor. Jest to "Sprawiedliwość", rzeźba z nagrobka Innocentego XII w Bazylice Watykańskiej.
    • Silva Rerum

      Oblężenie Kamieńca Podolskiego w 1672 r.

      Groza wojny z całą potęgą ottomańską ciążyła niemal nad wszystkimi sprawami Rzeczpospolitej Obojga Narodów w ciągu drugiej połowy lat 60. XVII wieku. Turcja, uleczona z dawnych buntów janczarskich i zdzierstwa paszów przez energicznych wezyrów, stawiała t

      Grafika przedstawia oblężenie miasta. Na pierwszym planie wojska ze sztandarami, po lewej stronie armaty. Pośrodku sceny odbywają się walki. Głębiej, na kamiennym wzniesieniu miasto. Reprodukcja tej grafiki jest złej jakości, dlatego nie widać szczegółów.

    Słowa kluczowe