Peter Paul Rubens z upodobaniem malował przedstawienia puttów, cherubinów, aniołków i amorków. Modelami były zazwyczaj jego dzieci. Towarzyszą one zarówno scenom mitologicznym, jak i religijnym.
Jest to powtórzenie znanego dzieła Rubensa, znajdującego się w Bayerische Staatsgemäldesammlungen w Monachium, dużych rozmiarów (120 × 203 cm). Obraz chwalono za przemyślaną formę kompozycji, odznaczającą się naturalnością, podziwiano bogactwo i siłę kolorów oraz rozczulano się nad urodą siedmiorga rozbawionych małych dzieci, niosących dużą, uwitą z owoców, girlandę, którą z trudem dźwigają. Motyw girlandy i fryzu pulchnych ciałek dzieci sięga swymi korzeniami do płaskorzeźb z antycznych sarkofagów. Przedstawione z nieco niższej perspektywy sugerowałoby, że obraz przeznaczony był do zawieszenia powyżej linii wzroku, być może w funkcji supraporty. Dzieło jest owocem dobrze rozumianej i powszechnej w pracowni Rubensa pracy zespołowej, w której swe twórcze wysiłki zjednoczyli trzej wybitni i wysoce wyspecjalizowani malarze; Rubens wykonał postacie, Jan Wildens dodał pejzaż, a Frans Snyders wkomponował weń bogatą girlandę owoców. Na koniec Rubens mistrzowskim dotknięciem wykonał jeszcze kilka poprawek do figurek.
Do popularyzacji obrazu przyczynił się w XIX w. Albert Henry Payne, który w 1849 r. sporządził staloryt i opublikował go w Payne’s Book of Art… Galleries of Munich (tytuł The Garland of Fruit…; kolorowany, 18,5 × 14,5 cm – bez marginesu).
W 2009 r. w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie oferowano do sprzedaży mniejszą kopię niż wersja ze zbiorów wilanowskich (Putti carrying garland of fruit, olej na płótnie; 59,7 × 100,3 cm), datowaną na XIX w.
W latach 1615–1620 Pictor Maximus, jak nazywano Rubensa, wykonał podobną horyzontalną kompozycję, ale o charakterze religijnym, Dzieciątko Jezus ze świętym Janem i aniołkami, tym razem z czworgiem dzieci bawiących się z barankiem (Kunsthistorisches Museum w Wiedniu). W prawym rogu sceny znajduje się kosz z winogronami i jabłkami, symbolizującymi późniejszą mękę Chrystusa. Namalował je także Frans Snyders. Obraz cieszył się dużym uznaniem.
Obraz zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego we Francji w 1808 r. Wiązany z zapisem w Pamiętniku Interesów (s. 245: Expens… 1808 r.: Kupna obrazów: Mosquito – S. Jan z Aniołkami). Na odwrocie obrazu nalepka z pieczęcią hrabiego i napisem odręcznym: […] de plusieurs enfant de Mosquito. Artysta o nazwisku „Mosquito” nie jest znany; niewykluczone, że Potocki zanotował przezwisko któregoś z uczniów mistrza.
Dominika Walawender-Musz