Jan III Sobieski
Informacje
Autor
Czas powstania
Instytucja przechowująca
Miejsce przechowywania
Państwo
Materiał/Technika
Numer inwentarza
Opis
Fot. ©Wien Museum
Obraz Michała Borucińskiego stał się bohaterem jednej części obchodów 250-lecia bitwy wiedeńskiej. Tę okrągłą rocznicę obchodzono w Wiedniu hucznie i wieloetapowo. Ze względu na napiętą sytuację polityczną zarówno strona austriacka, jak i polska, przygotowały oddzielny program uroczystości. Za część polską odpowiadał radca ambasady Juliusz Twardowski, który otrzymał nawet oficjalny tytuł Delegata Rządu Polskiego na czas jubileuszu.
Polskie obchody obejmowały: mszę w kościele polskim, nieszpory wraz ze zwiedzaniem tzw. kaplicy Sobieskiego na Kahlenbergu (11 września), uroczystości na Kahlenbergu (12 września) oraz akademię w Grosser Musikvereinsaal i przyjęcie wydane przez szefa protokołu dyplomatycznego przy ambasadzie polskiej (13 września).
Ostatniego dnia odbyła się również ceremonia przekazania radzie miasta obrazu Borucińskiego przez delegację polską. W przeciwieństwie do pozostałych wydarzeń, to zostało przygotowane przez stronę polską raczej pośpiesznie i w efekcie nie zdobyło spodziewanego uznania i rozgłosu. Do przekazania obrazu doszło w Wielkiej Sali Muzeum Historycznego – tam też tymczasowo obraz zawisł i w jego magazynach znajduje się do dziś.