Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015

Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015
  • fundusze pomocowe
Zdjęcie przedstawia ważkę, która siedzi na rzece.
Ważka. Fot. J. Dobrzańska

Całą jesień młodsi i starsi miłośnicy przyrody wspólnie odkrywali bogactwo roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich.

 

WILANOWSKI KLUB PRZYRODNICZY – SPOTKANIA ZE SPECJALISTAMI

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata. W ogrodach wilanowskich spotkamy bajecznie kolorowe ważki i motyle, siedem gatunków dzięciołów, wydry, bobry, drzewa rodzime i egzotyczne, różne gatunki roślin i zwierząt wypatrzymy nawet w załomach murów… Możemy tu odkrywać zależności między organizmami i ich środowiskiem, a także zmiany, jakie w nim zachodzą.

Człowiek wywiera coraz większy wpływ na otaczający go świat. Nasza działalność zmienia przyrodę. Szczególnie widoczne jest to na terenach miejskich. Prowadzony w Wilanowie projekt edukacyjno-badawczy pozwala nam poznać i lepiej zrozumieć te zmiany. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom dowiadujemy się, jak wilanowski ekosystem przeciwstawia się presji miasta. Dzielimy się też zdobytą wiedzą, bo przyroda to nasze dobro wspólne.

Na spotkaniach gościliśmy pecjalistów z różnych dziedzin, którzy opowiadali nam, w jaki sposób przyroda na terenie miasta różni się od tej na obszarach pozamiejskich. Pod ich czujnym okiem dowiedzieliśmy się, jak obserwować i odkrywać to, co najbliżej nas.

***

Spotkania:

Zdjęcie przedstawia kaczki pływające po rzece.
Kaczki krzyżówki. Fot. Julia Dobrzańska

5 września 2015 r.: „Kaczka krzyżówka – w połowie dzika, w połowie miejska”, prowadzący Marek Elas

Podczas zajęć poznawaliśmy zachowania kaczek w środowisku miejskim. Sprawdzaliśimy, jak krzyżówki reagują na różne zachowania ludzi i czy takie reakcje są osobnicze, czy też dla wszystkich kaczek takie same. A może kaczki potrafią uczyć się od siebie? Udało nam się przyjrzeć się im naprawdę z bardzo bliska. Na podstawie wyników z całorocznych liczeń ptaków wodnych w parku próbowaliđmz ustalić dzikość lub przywiązanie ptaków do terenu parku.

Zdjęcie przedstawia ryby pływające w akwarium.
Ryby. Fot. Julia Dobrzańska

19 września 2015 r.: „Co powie ryba?”, prowadzący dr hab. Paweł Koperski 

Jakie ryby mieszkają w naszym mieście? Czy miewają przez nas kłopoty? Mimo że podwodny świat często mamy na wyciągnięcie ręki, to jest on dla nas niedostępny. Dlatego na zajęciach dowiadzwaliśmy się więcej o naszych płetwiastych sąsiadach: jak wyglądają, co jedzą, jakie mają zwyczaje. Wybraliśmy również miss polskich wód.

Zdjęcie przedstawia larwę ważki.
Larwa ważki. Fot. J. Dobrzańska

3 października 2015 r.: „Co w fontannie piszczy – czyli o zwierzętach bezkręgowych zbiorników miejskich”, prowadzący Tomasz Karasek

Na zajęciach znów zaglądaliśmy pod wodę. Tym razem wzięliśmy do ręki lupy i binokulary i szukaliśmy tego, co niewidoczne gołym okiem. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją w fontannie i jak ich życie różni się od krewniaków z naturalnych zbiorników.

 

 

Liście miłorzębu japońskiego.
Liście miłorzębu japońskiego. Fot. Julia Dobrzańska

10 października 2015 r.: „O roślinach egzotycznych we florze polskiej”, prowadząca Katarzyna Dytrych

Czym są rośliny obce? Skąd się wzięły w naszym kraju? Jak im się tu powodzi? Jak wpływają na rośliny rodzime? Czy kaktusy mogą być gatunkami inwazyjnymi? Podczas spotkania tropiliśmy gatunki obce rosnące na terenie wilanowskich ogrodów.

 

 

 

Zdjęcie przedstawia martwe drewno.
Martwe drewno. Fot. Julia Dobrzańska

17 października 2015 r.: „O owadach, martwym drewnie, dziuplach i starych drzewach w parkach”, prowadzący dr Piotr Tykarski

Martwe drewno, choć jego nazwa może mylić, tak naprawdę tętni życiem. Stanowi dom dla ogromnej liczby owadów. Niektóre z nich możemy spotkać również w wilanowskich ogrodach. Na zajęciach obejrzeliśmy je dokładnie pod binokularem oraz nauczyliśmy się rozpoznawać ślady ich obecności.

 

***

Terminy spotkań w 2015 r.:  5 i 19 września, 3, 10 i 17 października, godz. 11–12.30.Rezerwacja: tel. 22 54 42 850 lub bilety@muzeum-wilanow.plKoszt: Udział w spotkaniach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. W dniu spotkania należy pobrać w kasie muzeum bezpłatne wejściówki.Miejsce: Spotkania rozpoczynają się w sali edukacyjnej Wozowni na przedpolu. Będą się odbywały w sali bądź na terenie ogrodów, w zależności od tematu i warunków pogodowych.

 

Bezpłatne spotkania Wilanowskiego Klubu Przyrodniczego odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

 

 

Informacje:

Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 38

Patronat medialny programów dla dzieci: