Jasiek i Marysia z Wilanowa
Pałac w Wilanowie to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków warszawskich. Przez kilka wieków stanowił centrum życia towarzyskiego i politycznego stolicy. Jego właściciele rozbudowywali i modernizowali pałac, jego otoczenie i należący do rezydencji wilanowski folwark. Z dawnego folwarku wilanowskiego do dziś zachowały się unikalne zabytki architektury gospodarczej, w tym spichlerz z końca XVIII wieku, budynek browaru i gorzelni, najstarszy na Mazowszu budynek czworaków oraz dawne holendernie. Zachował się też układ pól i dróg, które do dziś są częścią parku kulturowego Wilanowa, pobliskich Zawad i Kabat. To także serce etnograficznego regionu – zwanego nadwiślańskim Urzeczem.
W pierwszy lipcowy weekend zapraszamy do parku przez pałacem wilanowskim na żywe lekcje historii o folwarku, jego mieszkańcach i wielokulturowości nadwiślańskiego Urzecza. W namiotach i salach edukacyjnych odbędą się warsztaty z haftu wilanowskiego, zajęcia plastyczne dla dzieci inspirowane haftem i wycinanką ludową, warsztaty z tańców i zabaw tanecznych dla dzieci, warsztaty z wycinanki podwarszawskiej i wycinania firanek z papieru… będzie muzyka na żywo, degustacje potraw z Urzecza i Puszczy Zielonej. W niedzielę 6 lipca gościć będziemy także wybitnych twórców ludowych z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, z którą Urzecze miało dawniej bliskie kontakty dzięki wiślańskim i narwiańskim flisakom.
Edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprowadzą nas do zabudowań dawnego folwarku i Pasieki Króla Jana, czyli do miejsc, do których na co dzień nie wchodzą turyści.
Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie Akademia Wilanowska i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zadanie dofinansowane jest z budżetu miasta stołecznego Warszawy.
