„Przyroda” to wszystko, co w naszym otoczeniu zaistniało i może egzystować bez zamierzonej pomocy człowieka. Żywą część przyrody – „dzikie życie” (ang. „wildlife”) – obok mikroorganizmów tworzą grzyby z porostami, rośliny i zwierzęta. Na bioróżnorodność Warszawy składa się 6–9 tys. gatunków jej dzikiego życia: w tym ok. 1,3 tys. gatunków roślin naczyniowych (m.in. drzewa) i 4–6 tys. gatunków zwierząt. Znaczna większość tego dzikiego życia jest niezauważalna – to małe organizmy ukryte w glebie, roślinach, wodzie. Głównym jego siedliskiem jest zieleń miejska – parki są wyspami tej bioróżnorodności. Dzikiemu życiu w mieście powinniśmy sprzyjać z uwagi na trzy główne powody:
- ekologiczny – przeciwdziałamy w ten sposób globalnemu kryzysowi bioróżnorodności;
- społeczny – bogata przyroda sprzyja rekreacji mieszkańców miasta;
- ekonomiczny – przyroda jest tania, bo „utrzymuje się” sama, a jej ograniczanie (urządzanie i konserwacja zieleni oraz infrastruktury) rodzi koszty.
Maciej Luniak – prof. dr hab., zoolog-ornitolog specjalizujący się w ekologii miasta, w latach 1960–2004 pracownik naukowy Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, obecnie współpracownik jako profesor emeryt.
W badaniach oraz działaniach popularyzatorskich zajmuje się głównie ptakami i żywą przyrodą miasta, w szczególności Warszawy. Autor ok. 216 publikacji naukowych i ok. 235 popularno-naukowych i prasowych poświęconych głównie tej tematyce. Prowadził badania nad awifauną Warszawy – jej składem, zmianami, występowaniem w różnych środowiskach miasta – szczególnie parków, kierował reintrodukcją (powtórnym osiedleniem) sokoła wędrownego w Warszawie. Jest autorem i współautorem książek o ptakach Warszawy, przyrodzie dzielnicy Bielany, Lasu Bielańskiego, parku Skaryszewskiego. Opracował liczne ekspertyzy i uczestniczył w gremiach konsultacyjnych w dziedzinie ochrony i kształtowania przyrody miasta. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wydał (2019) jego broszurkę Dzikie życie w parkach miejskich – jak mu sprzyjać. Autobiograficzna książka Przed odlotem – o sobie i przyrodzie miasta (wyd. Multico, 2023) nagrodzona została dyplomem honorowym Varsaviana 2022–2023.
Był animatorem amatorskiego ruchu ornitologicznego w Warszawie, przez 31 lat (1960–1990) kierował Kołem Warszawskim tej społeczności.
Za swą działalność na rzecz warszawskiej przyrody otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2017), Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy (2018), odznaczenie „Kamień Kamionka” (2019) i Nagrodę Bielański Autor (2021). Jest (od 2021) członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i (od 2023) Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Jego hobby to obserwowanie ptaków i obcowanie z przyrodą oraz rower jako główny środek przemieszczania po mieście.