Harmonogram

6 kwietnia 13.00–13.30

Pokaz florystyczny

Miejsce: online (YouTube, Facebook)

Miejsce:

online

Prowadzący:

Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (mistrz florystyki, sędzia sztuki florystycznej FLORINT)
6 kwietnia 2025 r. 10.00–16.00

„Fantazyjne bukiety – tulipany z bibułki” | otwarte warsztaty

Miejsce:

Oficyna Kuchenna

Bilety:

bilety do parku

Pamiętaj

Dla kogo: dzieci

6 kwietnia 2025 r. 10.00–13.00

„Tulipanowe Katı’” | warsztaty sztuki Katı

Pierwsze przykłady sztuki katı’ pojawiły się w XV wieku, jednak w okresie osmańskim ta wymagająca technika niemal całkowicie zaniknęła. Mimo ograniczonych źródeł na jej temat, można ją odnaleźć w najwspanialszych rękopisach.

Katı’ to technika zdobnicza polegająca na precyzyjnym wycinaniu wzorów z papieru lub skóry i ich naklejaniu na różne powierzchnie. Sztuka ta wykorzystywana była do dekoracji kaligrafii, iluminacji książkowych oraz opraw rękopisów. Wzory najpierw nanoszono na barwiony papier lub cienką skórę, następnie wycinano je za pomocą specjalnych ostrzy, a na końcu przyklejano w wybrane miejsce przy użyciu specjalnego kleju, zwanego muhallebi.

Podczas naszego warsztatu uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć procesu wycinania motywów kwiatowych przy użyciu specjalnych noży, a następnie ich aplikacji na odpowiednią powierzchnię. Warsztat zakończymy wspólnym wykonaniem przykładowej pracy w technice katı’.

Prowadzenie: Esma Nur Ağca – Ukończyła studia na Wydziale Pracy Socjalnej Uniwersytetu Üsküdar. Od 2013 roku jest uczennicą Prof. Dr. Ahmeta Sacita Açıkgözoğlu w dziedzinie ebru. W 2022 roku rozpoczęła pracę jako instruktorka ebru w Fundacji „İnsan ve İrfan” i nadal tam uczy. W 2021 roku rozpoczęła naukę sztuki katı’ pod okiem Elif Taşkın i kontynuuje swoją działalność artystyczną w tej dziedzinie. Brała udział w licznych wystawach zarówno w Turcji, jak i za granicą.

Miejsce:

Wozownia

Bilety:

darmowe wejściówki (na zapisy)

Prowadzący:

Esma Nur Ağca

Pamiętaj

Dla kogo: młodzież, dorośli

6 kwietnia 2025 r. 11.00–15.00

„Tulipany wstążką malowane” | warsztaty haftu

Na warsztatach haftu wstążeczkowego wykonamy bukiecik tulipanów. Naszym materiałem będą wstążeczki z naturalnego jedwabiu, które na koniec pomalujemy farbą do tkanin. Na warsztatach nauczymy się następujących ściegów: detached chain, ribbon stitch, ribbon stitch folded, ribbon stitch side.

Miejsce:

Domek Lanciego

Bilety:

50 zł

Prowadzący:

Magdalena Tychmanowicz

Pamiętaj

Dla kogo: dorośli

6 kwietnia 2025 r. 11.00–13.00

„Ceramika z Izniku” | warsztaty decoupage

Każdy obiekt z muzealnej gabloty skrywa wiele tajemnic. Ma je również okrągły talerz o numerze Wil. 5664. To wyrób fajansowy z początku XVII wieku. Jego historia rozpoczyna się w Izniku, do którego udamy się w poszukiwaniu źródeł tradycji ceramicznej. To malownicze miasto w tureckiej prowincji Bursa do dziś słynie z wyrobu płytek i naczyń. Od wieków niezmiennie zdobią je abstrakcyjne wzory, misternie kaligrafowane słowa oraz przepiękne motywy floralne o symbolicznych treściach, które zinterpretujemy w kontekście głównych założeń sztuki tureckiej. Miłym wspomnieniem z tej podróży będą własnoręcznie wykonane w technice decoupage’u tace lub pudełeczka ze wzorami charakterystycznymi dla rzemiosła z czasów imperium osmańskiego.

Bilety:

30 zł

Prowadzący:

Katarzyna Pietrzak i Katarzyna Wiśniewska

Pamiętaj

Dla kogo: młodzież, dorośli

6 kwietnia 2025 r. 14.00–16.00

„Tulipany jak puch” | tulipany z piórek

Naręcza kwiatów wprawiają w dobry nastrój. Na warsztatach wykorzystamy naszą kreatywność i będziemy tworzyć tulipanowe bukiety. Zrobione z kolorowych piórek zostaną z nami na dłużej. A może podarujemy je bliskiej osobie?

Miejsce:

Wozownia

Bilety:

20 zł

Prowadzący:

Agnieszka Palińska, Agnieszka Skrabska

Pamiętaj

Dla kogo: młodzież, dorośli

6 kwietnia 2025 r. 14.30–16.15

„Tulipanowy ogród” | warsztaty kaligrafii

Tulipany to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin, jakie sadzimy w ogrodach. Kwitnące rabaty tworzą zachwycającą feerię barw. To także kwiaty z wyjątkowo burzliwą historią, która od wieków fascynuje królewskich ogrodników, nadwornych malarzy i poetów. Opowiemy ją i zobrazujemy w dość nieoczywisty sposób, bo dziełami sztuki z kolekcji wilanowskiej z motywami floralnymi, w których można dostrzec kwiat kojarzony z Holandią, choć jego ojczyzną jest tak naprawdę Turcja. Będą to zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i dekoracje ścienne. Wspomnimy również o tulipanowym szaleństwie, jakie ogarnęło w latach 1634–1637 mieszkańców Republiki Zjednoczonych Prowincji. Zdradzimy, które odmiany tulipana były wówczas najcenniejsze oraz najpilniej strzeżone w ogrodach monarchów, arystokratów i mieszczan. W trakcie warsztatów wykonamy rysunek botaniczno-kaligraficzny przy użyciu pióra dwuelementowego oraz kolorowych atramentów.

Bilety:

30 zł

Prowadzący:

Katarzyna Pietrzak i Katarzyna Wiśniewska

Pamiętaj

Dla kogo: dzieci (powyżej 9 lat), młodzież, dorośli

Proponowana oferta
edukacyjna

1 / 3

    Wystawy czasowe

    1 / 3