Harmonogram

archiwum
28 marca 2025 17.00

Kolorowe tradycje

Czy wystarczą tylko papier i nożyczki, by stworzyć opowieść? Wspólnie wyczarujemy misternie wycięte wzory inspirowane tradycyjnymi wzorami i technikami. Gotową, unikalną wycinankę możesz zabrać ze sobą i ozdobić nią swój dom. Uwaga: podczas zajęć będziemy posługiwać się nożyczkami, mniejsze dzieci muszą być pod stałą opieką osoby dorosłej.

Bilety:

archiwum
11 kwietnia 2025 17.00

Pisanki z Urzecza

Co jest najważniejsze w ozdabianiu jajek – jajko, wosk czy Twoja ręka? Na warsztatach poznasz technikę zdobienia pisanek woskiem pod okiem twórczyni ludowej z Urzecza. Twój własnoręcznie wykonany wzór zamieni zwykłe jajko w małe dzieło sztuki, które zabierzesz do domu. Uwaga: podczas zajęć będziemy korzystać z gorącego wosku, dzieci muszą być pod stałą opieką osoby dorosłej.

Bilety:

archiwum
25 kwietnia 2025 17.00

Warsztaty uważności

Wśród wiosennych alejek historycznego parku wilanowskiego odbędzie się wyjątkowa sesja uważności, której celem jest odnalezienie harmonii, wyciszenia i spokoju. To doskonała okazja, aby nauczyć się prostych technik mindfulness, które pomagają redukować stres, a także pozwalają w pełni cieszyć się chwilą – niezależnie od wieku i doświadczenia w praktykach uważności.

Bilety:

archiwum
16 maja 2025 17.00

Wilanowskie wątki i osnowy

Czy wiesz, jak powstaje tkanina i czym różni się krajka od pasa kontuszowego? Na warsztatach poznasz rytm osnowy i wątku, dowiesz się o materiałach i narzędziach tkackich obecnych w dawnych wsiach i folwarkach, a do domu zabierzesz własnoręcznie utkany… brelok! Uwaga: podczas zajęć może być konieczne stanie lub siedzenie w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Bilety:

archiwum
30 maja 2025 17.00

Tradycja do posłuchania

Czy wiesz, jak brzmi Wilanów? Posłuchaj dźwięków i melodii towarzyszącym mieszkańcom Urzecza, zajęcia odbędą się pod czujnym okiem i uchem Piotra Dorosza - etnomuzykologa, muzyka instrumentalisty i kompozytora popularyzującego tradycyjną muzykę południowo-wschodniego Mazowsza! Może znajdziesz swój ulubiony instrument i zabierzesz do domu wspomnienie wspólnego muzykowania?

Uwaga: uczestnicy nie muszą mieć wiedzy muzycznej!

Bilety:

archiwum
13 czerwca 2025 17.00

Wianki pełne lata

Podczas tych warsztatów uczestnicy stworzą swoje własne kompozycje kwiatowe, korzystając wyłącznie z naturalnych materiałów. Spotkanie to doskonała okazja do rozmów o dawnych zwyczajach i sekretach roślin – również tych w wilanowskich ogrodach, a także do wykonania wyjątkowej dekoracji, która może ozdobić dom lub letnią stylizację.

Bilety:

archiwum
27 czerwca 2025 17.00

Wyprawa po magiczny kwiat – gra terenowa

Co tak błyszczy między gałęziami bzu? Podczas gry terenowej w historycznych ogrodach wilanowskich rozwiążesz zagadki inspirowane dawnymi życiem na folwarku. Na zakończenie czeka na Ciebie smakowita niespodzianka! Uwaga: podczas gry terenowej dzieci byćpod opieką osoby dorosłej; podczas gry terenowej będziemy sporo się poruszać; ; podczas zapisów na zajęcia prosimy podać Państwa ewentualne alergie pokarmowe.

Bilety:

archiwum
11 lipca 2025 17.00

Warsztat bajkotwórcy

Czy wody Stawu Południowego skrywają niezwykłe tajemnice? Te warsztaty to zaproszenie do świata bajek ludowych, w którym wspólnie wymyślimy zupełnie nowe opowieści. To doskonała okazja, by starsi podzielili się życiową mądrością, a młodsi wykazali się pomysłowością. Wasza praca zostanie zapisana na kartach historii Pałacu, a może nawet… zekranizowana?

Bilety:

25 lipca 2025 17.00

Makatki do własnej chatki – warsztaty z haftowania makatek kuchennych

Białe ściereczki i niebieskie niteczki – na zajęciach pod okiem doświadczonej hafciarki stworzysz własną makatkę kuchenną z wzorami inspirowanymi nadwiślańskim Urzeczem i Wilanowem. Jaka mądrość zagościłaby w Twojej kuchni? Uwaga: na zajęciach będziemy posługiwać się igłami, mniejsze dzieci muszą być pod stałą opieką.

Bilety:

8 sierpnia 2025 17.00

Zielne kwiaty z bibuły – warsztaty robienia tradycyjnych kwiatów i bukietów z bibuły

Czy są kwiaty, które nie więdną? Barwne bukiety z bibuły przez dekady zdobiły dawne domy i przydrożne kapliczki, zwłaszcza podczas świąt w letnim czasie. Podczas warsztatów wykonamy tradycyjne bukiety przypominające kwiaty z nadwiślańskich łąk, które będą mogły ozdobić Wasz dom.

Bilety:

22 sierpnia 2025 17.00

Monidła - fotografie z duszą – warsztaty artystyczne z tworzenia monideł na podstawie fotografii uczestników lub portretów pary królewskiej

Monidła to niezwykłe, malowane fotografie, które nie tak dawno zdobiły nasze domy. Powstawały za pomocą technik retuszerskich: aby uzsykać charakterystyczny efekt, nakładano nowe warstwy kolorów i ozdób. Dziś, aby odkryć na nowo tę mało znaną już sztukę, wykorzystamy rozmaite przybory i techniki, takie jak gwasz, kolorowy papier i brokat. Stworzymy kolażowe monidła w nowoczesnej odsłonie! Kto pojawi się na Twoim monidle – Ty czy król i królowa?

Uwaga: jeśli chcecie pracować na swoich zdjęciach, prosimy o przesłanie ich najpóźniej do 18 września – wydrukujemy je dla Was! Zdjęcie powinno być dobrej jakości, wyraźne i portretowe – np. w 3/4, najlepiej dwóch osób. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem zdjęcia, napisz: kdubeltowicz@muzeum-wilanow.pl. Do dyspozycji wszystkich uczestników będą portrety pary królewskiej.

Bilety:

5 września 2025 17.00

Warsztat uważności w historycznych ogrodach Wilanowa

Po wakacyjnych rozproszeniach wrzesień niesie zaproszenie do refleksji i wyciszenia. W wilanowskich ogrodach, wśród zapachu traw i powoli cichnących śpiewów ptaków nauczymy się prostych technik uważności. Sprzyjają one regeneracji i kontaktowi z przyrodą – łagodnie, bez pośpiechu.

Miejsce:

Przedpole

Miejsce zbiórki:

Wil.Lab, ul. St.K.Potockiego 19-21
19 września 2025 17.00

Warsztaty modelarskie – chałupa z Urzecza

Jak wyglądała wiejska chata nad Wisłą ponad sto lat temu? Z papieru i różnych dodatków stworzymy jej miniaturowy model, poznając przy tym cechy wiejskiej architektury Urzecza z okolic Wilanowa. To zajęcia łączące twórczą zabawę z poznawaniem dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Czy zabierzesz ze sobą własną makietę dawnego, wilanowskiego domu?

Uwaga: prace ręczne będą wymagać precyzyjności i cierpliwości, a podczas zajęć będziemy posługiwać się nożyczkami i innymi ostrymi narzędziami – dzieci muszą znajdować się pod stałą opieką dorosłych.
3 października 2025 17.00

Grzybobranie – jesienna gra terenowa inspirowana dawnymi wierzeniami i tradycjami

Jesień na dawnych folwarkach i wsiach oznaczała czas pracy i obfitych zbiorów – nie tylko z pól, ale i z lasów. W tej grze terenowej poszukamy śladów dawnych wierzeń i tradycji w ogrodach. Może spotkamy borowego dziada? A po udanej przygodzie będzie czekało na nas coś pysznego!

Uwaga: podczas zajęć będziemy się dużo poruszać. Dodatkowo: jeśli masz alergie pokarmowe, proszę o przesłanie informacji o nich na adres: kdubeltowicz@muzeum-wilanow.pl.

Miejsce:

Przedpole

Miejsce zbiórki:

Wil.Lab, ul. St.K.Potockiego 19-21

Wilanowskie wątki i osnowy

1 / 3