Pierwsze pół roku wśród Zwykłych/Niezwykłych!
Za nami pierwsze półrocze pełne inspirujących spotkań międzypokoleniowych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W tym czasie poznawaliśmy lokalne obyczaje oraz czerpaliśmy inspiracje historyczne i etnograficzne. Odkrywaliśmy fascynujące piękno tradycji, rękodzieła oraz bogactwa kultury ludowej, czerpiąc obficie z dziedzictwa kulturowego Urzecza i Mazowsza. Młodsze i starsze pokolenia wspólnie tworzyły wspomnienia.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od poznawania mistrzowskiej sztuki wycinankarstwa: tworzyliśmy delikatne dzieła sztuki z papieru, które dawniej zdobiły domy podobnie jak kolorowe obrazy zdobiły bogate pałace. Tuż przed Wielkanocą zanurzyliśmy się w tradycję woskowego zdobienia jaj i pod okiem twórczyni ludowej stworzyliśmy unikatowe, urzeczańskie pisanki. Kiedy przyroda budziła się do życia, zaprosiliśmy uczestników na chwile wytchnienia podczas warsztatów uważności, spędzanych w kojącym cieniu drzew, w otoczeniu śpiewu ptaków i delikatnego szelestu liści. Te momenty sprzyjały wyciszeniu i refleksji nad światem, który otacza nas tak, jak otaczał naszych przodków.
Podczas wyjątkowo aktywnych warsztatów tkackich uczestnicy poznali podstawy tkactwa na przykładzie tworzonych przez siebie krajek. Odkrywali w ten sposób sekrety tworzenia prostych, ale przecież uniwersalnych splotów. Tradycyjna melodia i rytm towarzyszyły nam podczas zajęć z etnomuzykologiem, kiedy badaliśmy świat dawnych rytmów i słów, które rezonują w nas do dziś. Dowiedzieliśmy się, jak brzmi oberek z Urzecza, i stworzyliśmy własne instrumenty, wykorzystując niepozorne… podkowy!
Lato powitaliśmy z rozmachem grą terenową „Wyprawa po magiczny kwiat”, w której nie zdołała nam przeszkodzić nawet nieprzewidywalna tego dnia pogoda. Ta interaktywna przygoda przeniosła nas w świat sobótkowych legend, a poszukiwanie płatków magicznego kwiatu, stawianie czoła wyzwaniom i rozwiązywanie zagadek pozwoliły się wspólnie bawić i uczyć. W nagrodę wzięliśmy udział w letniej uczcie w Villi Intracie i skosztowaliśmy sezonowych smaków prosto z ogrodu. Podczas letnich spotkań tworzyliśmy też tradycyjne i ekologiczne wianki z naturalnych materiałów. Wplataliśmy w nie polne kwiaty, zioła i liście, które rosną dookoła nas, a w dodatku są jeszcze pełne kulturowych znaczeń, które wspólnie sobie przypomnieliśmy. Pierwsze półrocze naszych spotkań zamknęliśmy w prawdziwie bajkowym stylu – warsztatem bajkopisarza, w trakcie którego razem tworzyliśmy nowe, współczesne baśnie, wplatając w nie cenne elementy ludowej tradycji.
To jednak dopiero półmetek naszej międzypokoleniowej przygody w Wilanowie! Przed nami jeszcze więcej inspirujących i twórczych spotkań, które z pewnością wzbogacą nasze doświadczenia i poszerzą horyzonty. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich na warsztaty hafciarskie, podczas których z dużą dozą humoru i serca stworzymy oryginalne kuchenne makatki – staną się one nie tylko ozdobą, ale i pamiątką wspólnie spędzonego czasu. W planach mamy również kolejne warsztaty uważności oraz wspólne wykonywanie niepowtarzalnych portretów w stylu dawnych monideł. Stworzymy też kolorowe kwiaty z bibuły, pełne życia i barw, oraz zbudujemy tradycyjną chatę z Urzecza w wersji modelarskiej, pozwalającą zgłębić architektoniczne sekrety domów naszych przodków. Jesienią udamy się na poszukiwania tajemnic w ogrodach podczas kolejnej gry terenowej – grzybobrania! Rok zakończymy wspólnymi tradycjami świątecznymi: stworzymy ozdoby i ożywimy tradycje kolędnicze. Wrócimy także do technik wycinankarskich.
Każde ze spotkań stanowi okazję, by nauczyć się czegoś nowego i prowadzić wartościowe rozmowy w kameralnym gronie. Wasz wiek nie gra roli – liczy się chęć do nauki, ciekawość świata i otwartość na drugiego człowieka i nowe doświadczenia.
Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach Zwykli/Niezwykli w Wilanowie!