Cierpienie za cudze sprawki

Cierpienie za cudze sprawki

Ponosić konsekwencje cudzych uczynków zdarza się aż nadto często na tym świecie. Szczególnie boli, gdy sprawcami cierpień są najbliżsi. Ubogą wdowę Falczychę z Jaworowa w tarapaty wpędził syn, który gdy dorósł, znikł któregoś dnia z domu, chyba wraz ze skromnym jej ruchomym dobytkiem. Pozostawił za to dług, który w końcu zaprowadził ją przed sąd i do więzienia.

Suplika wdowy Falczychy z Jaworowa, NGAB, F. 694, op. 4, nr 1864, k. 14.

Po śmierci Małzonka mego, który mię zostawił sirotą już lat 23 tegoż Roku syn moy starszy wniwecz mie obruciwszy poszedł z Jaworowa. Teraz zaś już prawie tego Roku nie ozywaiac się przedtym po Jego odeysciu albo zaraz przy nim Chłop z Starego Jazowa iakieś sobie kartę znalazłszy, iakoby syn mój u niego złot. 28 pozyczanym sposobem wzioł, o których ia ani wiedziała, ani tez słyszała. Acz prawie tego Roku, kiedy mie iuż począł o to pozywać, y po mieyscie upominając się znieważać.  

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego




Polecane artykuły

1 / 3
    • Ad Villam Novam

      Zarobić każdy chce

      W interesach nikt nie lubi być wystawiany do wiatru. Pan Tomasz Budny kupił staw od starosty szczerzeckiego Ludwika de la Grange d’Arquien. Zapłacił pieniędzmi. Wielkie było jego oburzenie, gdy starosta ponownie zażądał zapłaty. Twierdził, że nie pamięta,

      Ilustracja graficzna. Przedstawia rybaków, którzy łowią ryby na jeziorze. W tle pagórki i niebo z chmurami.
    • Ad Villam Novam

      Problemy z krewkim sąsiadem

      Takiego przyszło mieć prezbiterowi Cerkwi Górnej w Jaworowie. Piotr Szturmak, gdyż o nim mowa, bez ceregieli zagarniał kolejne połacie pól należących do cerkwi. Prośby i tłumaczenia tylko dolewały oliwy do ognia, a Szturmak w niewybrednych słowach urągał

      Czarno-białe zdjęcia archiwalne. Przedstawia widok na cerkiew. Jest to drewniana Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Jaworowie. Zdjęcie pochodzi z około 1910 roku.