Zarobić każdy chce

Zarobić każdy chce

W interesach nikt nie lubi być wystawiany do wiatru. Pan Tomasz Budny kupił staw od starosty szczerzeckiego Ludwika de la Grange d’Arquien. Zapłacił pieniędzmi. Wielkie było jego oburzenie, gdy starosta ponownie zażądał zapłaty. Twierdził, że nie pamięta, aby Budny mu płacił a świadków przy tym nie było. Nic dziwnego, że Budny zażądał anulowania kontraktu.

Tomasz Budny do starosty szczerzeckiego [Ludwika de la Grange d’Arquien, bmd., NGAB, Fond 694, op. 4, nr 996, k. 656656v.

Dlatego kurka grzebie, żeby co wygrzebła. A WMM Pan y Dobrodziey chcesz, żebyśmy nic nie zarobili, i dlatego widza chcesz dać. Lepiej WMM Pan y Dobrodziey pieniądze y Wm koszta oddaj z prowizyą. Przy tym kłaniamy WMM Panu y Dobrodzieyowi.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Polecane artykuły

1 / 3
    • Ad Villam Novam

      Prezent weselny jako zachęta do służby

      W czasach króla Jana III ceniono poddanych będących dobrymi fachowcami. Niezadowolony mógł zwyczajnie któregoś dnia zniknąć, czyli odejść. Niejaki Jacenty, człek młody, był dobrze zapowiadającym się złotnikiem. Właśnie w początku 1696 r. się żenił, co nie

      Grafika przedstawia pieczęć. Jest to odrys pieczęci cechu złotników gdańskich z 1678 r.
    • Ad Villam Novam

      Problemy z krewkim sąsiadem

      Takiego przyszło mieć prezbiterowi Cerkwi Górnej w Jaworowie. Piotr Szturmak, gdyż o nim mowa, bez ceregieli zagarniał kolejne połacie pól należących do cerkwi. Prośby i tłumaczenia tylko dolewały oliwy do ognia, a Szturmak w niewybrednych słowach urągał

      Czarno-białe zdjęcia archiwalne. Przedstawia widok na cerkiew. Jest to drewniana Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Jaworowie. Zdjęcie pochodzi z około 1910 roku.
    • Ad Villam Novam

      Gdy sam król się nie oprze

      Każdy ma jakieś słabości. Jan III lubował się w przedmiotach orientalnych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w inwentarzach. Potrzebami królewskiego dworu zajmowali się urzędnicy, oni wydawali polecenia zakupu różnych dóbr czy zapłaty za różne przedmioty

      Tkanina. Jest to makata wschodnia z motywami orientalnymi. Według tradycji przekazu należała do królowej Marysieńki, a ta używała ją jako kołderki.