Cymelia dawnych elblążan

Cymelia dawnych elblążan

W czasie badań wykopaliskowych archeolodzy odkrywają nie tylko ślady dawnej zabudowy, ale również rozmaite przedmioty, a najczęściej ich fragmenty stanowiące materialną cząstkę dawnego świata. Są to rzeczy, którymi niegdyś posługiwano się na co dzień lub jedynie od święta. Świadczą one o rozmaitych upodobaniach, przyzwyczajeniach czy zainteresowaniach ludzi, którzy ich używali. W przypadku prac archeologicznych prowadzonych na terenie miast, przy dobrym stanie źródeł pisanych istnieje szansa powiązania takich ruchomości z zawodem lub statusem majątkowym mieszkańców określonych posesji. Takie cele stawiali sobie także badacze prowadzący prace na terenie Starego Miasta w Elblągu. Badania rozpoczęte tam w latach 80. XX w. kontynuowane są niemal do dziś, a każdy kolejny sezon dostarcza bogatych i różnorodnych zabytków.

Jednymi z najciekawszych znalezisk archeologicznych są cymelia, czyli wszelakie drobiazgi wykonane z różnych surowców – przede wszystkim z drewna i metali. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w Elblągu odkryto wiele tego typu wyrobów. Znalazły się wśród nich m.in. przedmioty związane z rozrywką – kostki do gry zrobione z bursztynu bądź poroża, pionki do szachów oraz dziecięce zabawki: łódeczki z kory, drewniane rzeźbione koniki i figurki. Po dawnych księgozbiorach pozostały ozdobne zamknięcia oraz oprawy książek. Pozostałością po reprezentacyjnych sztućcach były np. blaszki miedziane do okładania rękojeści z dekoracją trybowaną z motywem winorośli. O zwyczaju palenia tytoniu świadczą znaleziska fajek, np. złocona główka nowożytnej fajki tureckiej. Rzadkimi zabytkami są przedmioty związane z kultem – materialne dowody religijności, takie jak plakietka z wyobrażeniem św. Jerzego walczącego ze smokiem, oraz znaki pielgrzymie. Te ostatnie mogą również świadczyć o mobilności i ciekawości świata dawnych elblążan odwiedzających różne europejskie sanktuaria. Interesującymi zabytkami są miedziane czopy i kraniki stosowane w beczkach do spuszczania płynów.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Zabawki dzieci królewskich w XVII wieku

      Czym bawili się przyszli monarchowie, gdy jeszcze nie potrafili stanąć o własnych siłach, widzimy na portrecie Stanisława Leszczyńskiego, z przełomu 1677 i 1678 roku, z kolekcji Fundacji Yannick y Ben Jakober. Malec trzyma w ręku zabawkę-klejnot służącą j

      Rysunek przedstawia przerys zabawki Władysława Zygmunta Wazy wg. portretu autorstwa Martina Kobera z 1596 r. Jest to głowa niedźwiadka z trąbką.
    • Silva Rerum

      Nowożytne wyroby z poroża i kości służące higienie Elblążan

      Wśród różnych przedmiotów i ich fragmentów pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku, znajdowanych podczas prac archeologicznych, są także wyroby służące do utrzymania czystości, takie jak grzebienie, szczoteczki do zębów oraz szczotki do czyszczenia odzi

      Mapa Rzeczypospolitej opracowana przez Vincenzo Marię Coronellego. Jest to część wschodnia Rzeczpospolitej z 1692 roku.

    Słowa kluczowe

    Indeks geograficzny