Denhoff Władysław (zm. 1683)

Denhoff Władysław (zm. 1683)

Denhoff Władysław (zm. 1683), wojewoda pomorski. Doświadczony parlamentarzysta, do uzyskania godności senatorskiej w r. 1677 (najpierw kasztelania chełmińska, potem województwo pomorskie) posłował na kilkanaście sejmów. Miał też doświadczenie wojskowe.

Za panowania króla Michała Korybuta związał się z malkontentami – opozycją antykrólewską. Wszedł do konfederacji szczebrzeszyńskiej zawiązanej w r. 1672 jako odpowiedź malkontentów na prokrólewską konfederację gołąbską. Poparł elekcję Sobieskiego; blisko współpracował z Janem III zwłaszcza w zakresie jego zamierzeń związanych z polityką bałtycką. Towarzyszył królowi podczas jego pobytu w Gdańsku w r. 1677/8. Jan III, który przybył do Gdańska m.in. dla rozstrzygnięcia sporów między radą miasta a ordynkami, wyznaczył wojewodę pomorskiego do komisji powołanej w tym celu.

Denhoff uczestniczył w wyprawie wiedeńskiej, podczas bitwy pod Wiedniem miał pod komendą brygadę piechoty na lewym skrzydle polskim. Wziął też udział w bitwie pod Parkanami 7 X 1683, podczas ucieczki jazdy polskiej miał kłopoty z opanowaniem konia. Zginął pod ciosami Turków, którzy wzięli go za samego króla, ponieważ był podobny do Sobieskiego z tuszy i sylwetki. Uciętą głowę Denhoffa wrogowie obnosili triumfalnie po obozie.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Parkany – 1683 - kompromitacja Lwa Lechistanu

      Tak, jak wielkie było zwycięstwo Jana III pod Wiedniem, tak wielkie przeżył rozczarowanie postawą Leopolda I podczas spotkania w Schwechat. Cesarz czyniąc wyraźny afront królewiczowi Jakubowi, hetmanom i senatorom, dał wyraźny sygnał, że Jakub nie ma szan

      Portret króla. Jan III Sobieski siedzi z podgoloną czupryną i wąsem. Ubrany w antykizowaną zbroję i płaszcz przypominający togę rzymską. W prawej ręce regiment, lewa podtrzymująca go oparta o rzeźbiony stół. Na poduszce korona królewska. W tle z prawej brunatna kotara, z lewej widok na otwartą przestrzeń.
    • Silva Rerum

      Denhoffowie, decydujące momenty kariery magnackiej

      Spolonizowana linia rodu Denhoffów herbu własnego wywodziła się z Inflant (linia niemiecka używała nazwiska w wersji Dönhoff). Początki kariery zawdzięczali oni, jak wiele innych rodów, zasługom wojskowym. To dzięki nim Herman Denhoff, walcząc w wojnach i

      Portret zbiorowy. Przedstawia dwóch mężczyzn i dwie kobiety na tle dekoracyjnej kurtyny. Ubrani w eleganckie, historyczne stroje. Jest to portret rodziny Sieniawskich.

    Słowa kluczowe