Diariusze sejmowe

Diariusze sejmowe

Spisywane na sejmach diariusze są wspaniałym źródłem do poznania przebiegu obrad sejmowych. Sporządzane były zarówno w środowisku poselskim, jak i senackim. Bardzo rzadko można jednak wskazać konkretną osobę jako autora diariusza, najczęściej są to tylko bardziej lub mniej prawdopodobne domysły. Czasem sporządzane były przez samych posłów, czasem przez przedstawicieli publiczności, np. dworzan magnackich. Przykładem może być diariusz sejmu konwokacyjnego 1587 roku, sporządzony najprawdopodobniej na polecenie biskupa warmińskiego Marcina Kromera. Biskup z powodu podeszłego wieku i choroby nie mógł osobiście przybyć na obrady, wysłał jednak swego dworzanina, który, jako człowiek bezstronny i wykształcony, miał zrelacjonować mu ich przebieg.

Diariusze te dają nieocenioną możliwość poznania sposobu głosowania, stanowiska króla, senatu i samych posłów, układów, ugrupowań politycznych, koncepcji prawnych, postaw działaczy, elity politycznej oraz kultury politycznej i obyczajowości sejmowej. Opisy obrad dostarczają niezliczonej ilości przykładów zachowań posłów i senatorów, którzy nieraz wyrażali swe poglądy i uczucia w sposób bardzo gwałtowny i pełen emocji. Dzięki tym zapiskom można też prześledzić, jak szlachecka ideologia i ceremoniał sprawdzały się w praktyce.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Organizacja sejmu w XVI wieku

      Wiek XVI jest okresem licznych i ważnych przemian w polskim sejmie, z których większość miała ogromne znaczenie dla późniejszego funkcjonowania polskiego parlamentaryzmu. Na ten czas przypada ustabilizowanie się składu izby senackiej (rzymskokatoliccy bis

      Rycina przedstawia wnętrze sali w której na środku siedzi król a po dwóch stronach w rzędach mężczyźni. Jest to Sejm polski za czasów Zygmunta III Wazy.
    • Silva Rerum

      Diariusze sejmowe z XVIII wieku

      Sejm był najważniejszym wydarzeniem politycznym w dawnej Polsce. To tu, obok sejmików ziemskich i dworu królewskiego, podejmowano kluczowe decyzje dla kraju. Sala sejmowa była areną, na której dochodziło do konfrontacji pomiędzy stronnictwami prezentujący

      Grafika przedstawia salę pałacową z wysokimi oknami i witrażami. Pośrodku czarno-biała posadzka. Po prawej i lewej stronie siedzą mężczyźni. Na środku tron i król oraz dwór lub dostojnicy. Jest to grafika pt. „Sejm polski z czasów Augusta II”.
    • Silva Rerum

      Moda i polityka: początki sejmu polskiego

      Znany drzeworyt zamieszczony w 1506 roku w Statucie Łaskiego przedstawia króla Aleksandra Jagiellończyka wśród posłów i senatorów. Otaczający władcę dygnitarze ubrani są w długie, powłóczyste i kolorowe szaty. Starannie ufryzowane długie włosy senatorów w

      Grafika przedstawia salę pałacową z wysokimi oknami i witrażami. Pośrodku czarno-biała posadzka. Po prawej i lewej stronie siedzą mężczyźni. Na środku tron i król oraz dwór lub dostojnicy. Jest to grafika pt. „Sejm polski z czasów Augusta II”.

    Słowa kluczowe