Długi nie do odzyskania

Długi nie do odzyskania

Stara prawda, przed którą drżą wierzyciele, głosi, że w pewnym momencie długi stają się większym problemem dla wierzyciela niż dla dłużnika. Z pewnością podpisać się pod tym mógł rezydent wenecki Girolamo Alberti, a najbardziej królowa Maria Kazimiera, w której imieniu starał się odzyskać należne jej pieniądze.

NGAB, F. 694, op. 4, nr 994, k. 101

„Ledwom wczora stanął we Lwowie dla bardzo złej drogi, i jako początek dnia był nie dobry z niepożyteczny[ch] tractatem Żydów Żółkiewskich, którzy po tak wielkiej, pięknej obietnicy ani grosza nie płacili z ich długów, tak ja z wielką moją fatygą byłem całą noc w drodze, kiedy prosto z Jaworowa mogłem był w siedm godzin z dobrej drogi być we Lwowie”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Pieniądze władców elekcyjnych – cz. 2: od Jana Kazimierza do Jana III Sobieskiego

      W początkach panowania Jana Kazimierza, to czas produkcji drobnej, ale dobrej monety. Sytuacja zmieniła się wskutek kryzysu gospodarczego w Rzeczpospolitej w II połowie XVII wieku. Wielkie zniszczenia wojenne, wyludnienie, ruina dużych obszarów kraju, woj

      Stara, srebrna moneta z inicjałami i koroną królewską. Jest to moneta tymf Jana Kazimierza Wazy.
    • Silva Rerum

      Pieniądze i klejnoty Sobieskich w posagu Marii Klementyny

      Jedną z głównych przyczyn zawarcia przez Jakuba Edwarda Stuarta małżeństwa z Klementyną Sobieską były nadzieje na przejęcie legendarnego majątku Sobieskich. Nie brzmi to ładnie, ale tak było. Stuartowie potrzebowali pieniędzy nie tylko na utrzymanie siebi

      Portret kobiety w srebrnej, zdobnej sukni z dekoltem i czerwonym płaszczu. Kobieta siedzi na wysokim fotelu i podpiera sie lewą ręką o barierkę balkonu. W tle kolumnada i ciemna kotara. Jest to Klementyna Maria Sobieska.