Fajerwerki w Gdańsku z okazji koronacji Jana III

Fajerwerki w Gdańsku z okazji koronacji Jana III

Gdańsk zawsze szybko reagował na wszelkie ważniejsze wydarzenia, związane z osobą Jana Sobieskiego. Tak też stało się w przypadku koronacji Jana III i Marii Kazimiery. Kulminacyjnym momentem gdańskiej uroczystości były wspaniałe fajerwerki w dniu 2 lutego 1676 r., przygotowane – na zamówienie miasta – przez kapitana tamtejszej artylerii, a zarazem rytownika – amatora, Ernesta Brauna, którego nawet przybliżonych dat narodzin i śmierci nie znamy. Być może był istotnie synem sztycharza o tym nazwisku, wykonującego razem z Bensheimerem widoki Gdańska. Na pewno zaś specjalizował się w zakresie artylerii i w tworzeniu całego programu ogni sztucznych, należących do żelaznego repertuaru barokowych uroczystości okazjonalnych (świadczą o tym dwa dzieła drukowane autorstwa Brauna z lat 80. XVII w., do których sporządził także część rytowanych ilustracji).

Prezentowana rycina (akwaforta z miedziorytem) jest niespójną kompozycją, rozpadającą się na szereg elementów objaśnionych legendą. W centrum widnieje posąg uskrzydlonej i dmącej w trąbę Famy z jabłkiem królewskim i koroną w ręku. Głoszona przez alegorię chwała imienia i triumfu Jana III wyraża się w licznych dekoracjach emblematycznych cokołu oraz w kompozycjach słowno – plastycznych postumentu. Naroża cokołu ozdobiono czterema aniołami z chorągwiami i herbami głównych dzielnic Gdańska. Apoteozie polskiego monarchy służy także – rozpięty między masztami – transparent z napisem Vivat Johannes III Rex Poloniarum. Samo urządzenie fajerwerkowe zostało zaprojektowane w formie luźno stojących kolumn z ognistymi młynkami, tzw. „lustkugli” i działek – rakietnic, z których wystrzeliwano race. Nie da się ustalić, czy rzeczony Braun własnoręcznie wykonał opisaną akwafortę (znacznie lepszą poziomem aniżeli jego sygnowane ilustracje książkowe), lecz jej związek z osobą tego gdańszczanina jest niewątpliwy. Nie wiadomo też, czy akwaforta była od początku luźną planszą, czy pierwotnie znajdowała się w jakimś wydawnictwie książkowym.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Radość gdańszczan z okazji koronacji Jana III Sobieskiego

      Koronacja Jana III Sobieskiego i jego małżonki Marii Kazimiery odbyła się w Krakowie dnia 2 lutego 1676 roku w katedrze wawelskiej. Parę królewską koronował prymas i biskup gnieźnieński Andrzej Olszowski. Z tej okazji zorganizowano w Gdańsku uroczysty pok

      Grafika ilustruje fajerwerki w Gdańsku z okazji koronacji Jana III Sobieskiego. Na środku kompozycji pomnik z aniołem i puttami. Po bokach dwa cokoły z pomnikami rycerzy. Na zewnątrz cztery kolumny. Naokoło kompozycji małe obrazki z ilustracjami oraz teksty.
    • Silva Rerum

      Mieszczaństwo gdańskie dziękuje Bogu za wybór króla Jana III

      Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski odbyła się dnia 19 maja 1674 roku. To ważne wydarzenie stało się tematem kazania rektora Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego i pastora w Kościele św. Trójcy Idziego Straucha (1631-1682). Kaznodzieja, z racji pełnion

      Płaskorzeźba przedstawiająca bitwę pod Chocimiem. Umieszczona w fasadzie pałacu w Wilanowie. Pośrodku na koniu hetman wielki koronny Jan Sobieski. Po lewej stronie namioty tureckie. Scena przedstawia scenę starć wojsk polskich z tureckimi. W tle widać zarysy twierdzy Chocim.
    • Silva Rerum

      Król Jan III w ulubionym Gdańsku

      Jan Sobieski często bywał w Gdańsku zanim – jako marszałek wielki koronny – poślubił (tajnie w maju 1665, oficjalnie dwa miesiące później) Marię Kazimierę de la Grange d'Arquien, zanim mianowany został hetmanem wielkim koronnym (1668) oraz zanim został kr

      Grafika ilustruje fajerwerki w Gdańsku z okazji koronacji Jana III Sobieskiego. Na środku kompozycji pomnik z aniołem i puttami. Po bokach dwa cokoły z pomnikami rycerzy. Na zewnątrz cztery kolumny. Naokoło kompozycji małe obrazki z ilustracjami oraz teksty.

    Słowa kluczowe