Glossarium: Jezuici (Towarzystwo Jezusowe)

Glossarium: Jezuici (Towarzystwo Jezusowe)

 

Jezuici (Towarzystwo Jezusowe) – męski zakon założony w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę. Do Polski sprowadził ich kardynał Stanisław Hozjusz. Jezuici słynęli z doskonałego wykształcenia, a poprzez rozbudowaną sieć zakładanych przez zakon szkół rozwijali skuteczną akcję kontreformacyjną. Protestanci uważali ich za wierne narzędzie w ręku papieża, któremu składali dodatkowy ślub zakonny absolutnego posłuszeństwa. W 1772 r. jezuici mieli na terenie Rzeczypospolitej 56 kolegiów i dwie akademie – we Lwowie i Wilnie.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Glossarium: pijarzy (Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych)

       pijarzy (Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych) – zakon męski ustanowiony w 1621 r. Dwadzieścia lat później pijarzy pojawili się w Polsce; zajmowali się m.in. prowadzeniem szkół (byli konkurencją dla jezuitów) i rozwojem oświaty.

      Akwarela z widokiem na miasto. Na pierwszym planie brama i wartownik, po prawej stronie spacerują dwie kobiety. Jest to widok Konwiktu Pijarów przy ulicy Miodowej w Warszawie.
    • Silva Rerum

      Glossarium: paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika)

       paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika) – założony przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Ich regułę zakonną zatwierdził papież Klemens V w 1308 r. Jest to zakon pustelniczy, którego celem jest krzewienie kultu maryjnego, kontemplacja i modlitw

      Kompozycja ośmiu widoków kościoła i klasztoru na Jasnej Górze. Pośrodku największy obraz z klasztorem, bo bokach brama, portale wejściowe, krużganki i obraz Matki Boskiej.
    • Silva Rerum

      Glossarium: luteranie

       luteranie – wyznanie reformowane, którego założycielem był augustianin Marcin Luter. Niemiecki reformator religijny odrzucał autorytet kościoła katolickiego i jego roli w interpretowaniu słowa Bożego. Jedynym źródłem wiary, wedle Lutra, jest Biblia, a z

      Portret Marcina Lutra w charakterystycznej czapce na głowie. Mężczyzna ma wyrazistą twarz i duży nos, patrzy w bok. Pod portretem napisy w języku łacińskim. Jest to rycina Heinricha Aldegrevera wg Hansa Brosamera.
    • Silva Rerum

      Glossarium: Kalwini

       Kalwini – odrzucali autorytet papieża, obrzędy kościelne oraz sakramenty (prócz chrztu i komunii), potępiali rozrywki (tańce, teatr, gry hazardowe). Twórcą tego odłamu protestantyzmu był Jan Kalwin, który głosił zasadę predestynacji (przeznaczenia) i zba

      Stara rycina. Przedstawia portret mężczyzny z profilu. Portretowany ma długą brodę, ubrany jest w płaszcz w futrzanym kołnierzem i płaską czapkę na głowie. Jest to portret Jana Kalwina, rycina Jakoba Georga Felsinga.