Glossarium: paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika)

Glossarium: paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika)

 

paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika) – założony przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Ich regułę zakonną zatwierdził papież Klemens V w 1308 r. Jest to zakon pustelniczy, którego celem jest krzewienie kultu maryjnego, kontemplacja i modlitwa. W Polsce najbardziej znany klasztor paulinów znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Glossarium: przeor

       przeor – przełożony w klasztorze męskim, był wybierany przez zgromadzenie zakonne. Odpowiednikiem przeora w klasztorach żeńskich jest przeorysza.

      Stara rycina. Przedstawia bramę, za nią widać wysoką wieżę i niskie kaplice. Przed bramą przykucnęli biedni ludzie, którzy czekają na otwarcie klasztoru. Jest to brama klasztorna na Jasnej Górze.
    • Silva Rerum

      Glossarium: pijarzy (Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych)

       pijarzy (Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych) – zakon męski ustanowiony w 1621 r. Dwadzieścia lat później pijarzy pojawili się w Polsce; zajmowali się m.in. prowadzeniem szkół (byli konkurencją dla jezuitów) i rozwojem oświaty.

      Akwarela z widokiem na miasto. Na pierwszym planie brama i wartownik, po prawej stronie spacerują dwie kobiety. Jest to widok Konwiktu Pijarów przy ulicy Miodowej w Warszawie.
    • Silva Rerum

      Glossarium: Jezuici (Towarzystwo Jezusowe)

       Jezuici (Towarzystwo Jezusowe) – męski zakon założony w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę. Do Polski sprowadził ich kardynał Stanisław Hozjusz. Jezuici słynęli z doskonałego wykształcenia, a poprzez rozbudowaną sieć zakładanych przez zakon szkół rozwijal

      Grafika z portretem mężczyzny w starszym wieku. Mężczyzna ma brodę. Ubrany jest w płaszcz z kapturem i czapkę. Ma ciemne duże oczy i patrzy w bok. Jest to Stanisław Hozjusz.