Glossarium: przeor

Glossarium: przeor

 

przeor – przełożony w klasztorze męskim, był wybierany przez zgromadzenie zakonne. Odpowiednikiem przeora w klasztorach żeńskich jest przeorysza.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Glossarium: synod

       synod – zjazd przedstawicieli duchowieństwa. W kościele katolickim są trzy rodzaje synodów: diecezjalny, metropolitarny i plenarny. W kościele prawosławnym działa stała rada biskupów.

      Stara rycina. Przedstawia wzgórze i katedrę na Wawelu. Przed zabudowaniami architektonicznymi ludzie.
    • Silva Rerum

      Glossarium: paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika)

       paulini (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika) – założony przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Ich regułę zakonną zatwierdził papież Klemens V w 1308 r. Jest to zakon pustelniczy, którego celem jest krzewienie kultu maryjnego, kontemplacja i modlitw

      Kompozycja ośmiu widoków kościoła i klasztoru na Jasnej Górze. Pośrodku największy obraz z klasztorem, bo bokach brama, portale wejściowe, krużganki i obraz Matki Boskiej.
    • Silva Rerum

      Glossarium: luteranie

       luteranie – wyznanie reformowane, którego założycielem był augustianin Marcin Luter. Niemiecki reformator religijny odrzucał autorytet kościoła katolickiego i jego roli w interpretowaniu słowa Bożego. Jedynym źródłem wiary, wedle Lutra, jest Biblia, a z

      Portret Marcina Lutra w charakterystycznej czapce na głowie. Mężczyzna ma wyrazistą twarz i duży nos, patrzy w bok. Pod portretem napisy w języku łacińskim. Jest to rycina Heinricha Aldegrevera wg Hansa Brosamera.