Karoca Białej Damy ze Śmiełowa

Karoca Białej Damy ze Śmiełowa

Śmiełów w Wielkopolsce, położony na lewym brzegu Lutyni, wzmiankowany już w 1392 r., od 1784 r. należał do regenta grodzkiego poznańskiego i szambelana królewskiego, Andrzeja Gorzeńskiego herbu Nałęcz, który zlecił architektowi Stanisławowi Zawadzkiemu wznieść okazałą rezydencję. Pałac (ukończony w 1797 r.) należał potem (1886 – 1939) do rodziny Chełkowskich, a od 1975 r. stał się oddziałem poznańskiego Muzeum Narodowego.

Otóż raz na miesiąc przed śmiełowskim pałacem, przed północą, pojawia się karoca z Białą Damą, tak przynajmniej utrzymywali dziewiętnastowieczni świadkowie, m.in. niejaka Kałużna, kobieta najęta do pracy przy darciu pierza w dworze Marianny i Michała Jasieckich w Polwicy koło Zaniemyśla. Jej relację zanotowała w lutym 1895 r. właścicielka polwickiego dworu: „Nasza Kałużna, krążąc z ziołami nie tylko po bliższej, ale także dalszej okolicy, zagląda czasami i do Śmiełowa. Raz będąc tam widziała podobno na własne oczy takiego oto ducha: przed północą zajechała nagle przed pałac biała kareta, zaprzężona w czwórkę karych rumaków. Daleko słychać było tętent koni, psy skryły się do stróżówki, nocni stróże ze strachu uciekli spod pałacu na folwark. Konie pędziły, z pysków ich buchały płomienie, a spod kopyt leciały skry. Pędzący zaprzęg zatrzymał się przed zajazdem zupełnie ciemnego, pogrążonego we śnie i nie oświetlonego ani jedną lampą pałacu. Z karety wysiadła młoda, bardzo piękna kobieta, ubrana w białą, jak gdyby ślubną suknię, błyszczącą swą bielą w nocnym mroku. Przyjezdna wśród zupełnej ciszy zaczęła wchodzić na pałacowe stopnie. Stąpała bezszelestnie, zaprzęg stał bez ruchu. I nagle z nocnego, ale pełnego gwiazd nieba zagrzmiało, od błyskawicy na moment zrobiło się jasno jak w dzień i natychmiast wszystko zniknęło. Nie było panny na schodach, nie było woźnicy w czerwonym fraku i kapeluszu z rondem, nie było karety i czwórki koni.

Wystraszona tym niespodziewanym zjawiskiem Kałużna (która zbierała w parku o północy dziewięciornik czy też inne podobne ziele) dowiedziała się potem od miejscowej służby, że przed pałacem w Śmiełowie raz w miesiącu, gdy rozpoczyna swą niebieską wędrówkę księżyc na nowiu, przyjeżdża kareta z narzeczoną byłego dziedzica, cudnej urody panną, która w przeddzień własnego ślubu z niewiadomych przyczyn odebrała sobie życie. Miejscowi ludzie w tę noc nigdy nie pokazują się w parku, bojąc się zjawy”.   

Tożsamość nieszczęsnej samobójczyni do dziś pozostaje nieznana. Czas tragedii określano na około połowę  XIX stulecia, kiedy majątkiem zarządzali Gorzeńscy, więc zapewne „były dziedzic” i narzeczony dziewczyny pochodził właśnie z tej rodziny.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Karliczka z Odrzykonia

      Warowny zamek Kamieniec w Odrzykoniu, należący kolejno do rodów Kamienieckich, Bonerów, Firlejów i Skotnickich (dwa ostatnie toczyły zacięte spory o mur graniczny, co zainspirowało Aleksandra Fredrę do napisania Zemsty), podupadł dopiero wskutek zniszczeń

      Pożółkła fotografia. Przedstawia ruiny budowli na wzgórzu porośniętym trawą. Są to ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu.
    • Silva Rerum

      Kareta generałowej z Turwi

      Turwia i Kopaszewo koło Kościana w poznańskiem od 1730 r. należały do rodu Chłapowskich herbu Dryja. Tutaj w latach 1815 – 1879 panem tych włości był pułkownik napoleoński, a potem generał w powstaniu listopadowym – Dezydery Chłapowski (1788 – 1879), słyn

      Czarno biała fotografia. Przedstawia kościół i budynki wokół niego. Po lewej stronie wysokie drzewa. Jest to założenie pałacowe w Turwi.
    • Silva Rerum

      Jeździec bez głowy z zamku Szczerba

      Na górze Szczerba w południowo – wschodniej części Gór Bystrzyckich wznosił się zamek, wzmiankowany w dokumentach już w XIV w. Od pokoleń należał do bogatego rycerza von Glaubitza (zwanego też Glaubiczem, Gluboszem lub Głęboszem). Miał on niezwykle urodzi

      Kolorowe zdjęcie lasu, w którym znajdują się ruiny. Są to Ruiny zamku Szczerba.
    • Silva Rerum

      Husarz z Fortecy Krzyżtoporskiej

      Zamek Krzyżtopór (dziś w stanie trwałej ruiny), usytuowany w małej wsi Ujazd na Kielecczyźnie, jest jednym z największych siedzib magnackich w Polsce i liczy ponad 120 metrów długości i prawie 100 metrów szerokości. Wybudowany na zboczu wzgórza przez arch

      Grafika z przedstawieniem runi zamkowych. Na pierwszym planie zarośla, niskie krzewy i drzewa. Wyżej fortyfikacje i budowla. Są to ruiny zamku Krzyżtopór.

    Słowa kluczowe

    Indeks chronologiczny

    Indeks geograficzny