Kazimierz Jan Wojsznarowicz (Woysznarowicz) – duchowny i preceptor

Kazimierz Jan Wojsznarowicz (Woysznarowicz) – duchowny i preceptor

Wysyłanie duchownych w roli preceptorów młodych peregrynantów miało swoją długą tradycję zarówno w środowisku staropolskich protestantów, jak i katolików. Wśród nich można wymienić osobę księdza Kazimierza Jana Woysznarowicza (Wojsznarowicza) (ok. 1620-1677). Urodził się on w litewskiej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Kot Morski, osiadłej w okolicach Oszmiany. Studia odbywał w Akademii Wileńskiej w latach ok. 1640-1642. Edukację zakończył, uzyskując tytuł doktora filozofii (1642 r.). Wkrótce też wstąpił do stanu duchownego. Pełnił funkcje proboszcza dąbrowskiego oraz scholastyka piltyńskiego. Zapewne odbywał także studia prawnicze w Rzymie, gdzie legitymował się tytułem doktora teologii i obojga praw (1648 r.). Podczas tej podróży na Półwysep Apeniński immatrykulował się także na uniwersytecie padewskim (nie wiadomo czy pobyt ten wiązał się z dłuższymi studiami). Osiągnął znaczące szczeble kariery w administracji kościelnej i państwowej. Został sekretarzem królewskim. Tytułu tego używał przynajmniej od 1648 r. W 1662 r. ofiarował swoją bibliotekę dla swej macierzystej uczelni oraz erygował katedrę polityki na Akademii Wileńskiej (poczynił na ten cel zapis swego domu w Wilnie, jednak faktycznie katedra zaczęła działać dopiero kilkanaście lat później). W latach sześćdziesiątych XVII w. pełnił także obowiązki proboszcza w Eysymontach Wielkich.

Ważny rozdział jego życia stanowi okres peregrynacji europejskiej (1667-1669), którą odbył w roli mentora młodego magnata księcia Aleksandra Janusza Zasławskiego-Ostrogskiego, syna Władysława Dominika i dziedzica ordynacji ostrogskiej. Peregrynacja obejmująca ziemie niemieckie, Niderlandy, Francję i Włochy, była zapewne planowana i finansowana przez matkę Aleksandra, Katarzynę Radziwiłłową z Sobieskich, i ojczyma, Aleksandra Janusza, Michała Kazimierza Radziwiłła. Rola preceptora, którą powierzono Wojsznarowiczowi, była zatem wyrazem jego bliskich kontaktów z dworem Radziwiłłów linii nieświesko-ołyckiej. Podczas peregrynacji nadzorował edukację i wychowanie młodego księcia. Sam również wykorzystał podróż do pracy naukowej (w Antwerpii i Paryżu wydał książki). Podczas pobytu w Paryżu kupował wiele książek i napisał liczne kazania. W stolicy Francji pracował nad kolejnym, poprawionym wydaniem swego dzieła „Orator polityczny”. Wpisał się także do albumu studentów uniwersytetu w Perugii (jego nazwisko zostało wpisane do metryki nacji niemieckiej z datą roczną 1668 r.). Jednakże w Perugii bawił krótko w styczniu 1669 r., a zatem ten nieprecyzyjny wpis poświadczał raczej tylko jego obecność w mieście, a nie studia. Po powrocie do kraju podjął na nowo obowiązki duszpasterskie. Zwieńczeniem jego kariery w administracji świeckiej był urząd regenta kancelarii wielkiej litewskiej, który otrzymał w pierwszej połowie 1676 r. (w lutym bądź kwietniu). Jeszcze w tym samym roku przyjęto go w poczet kanoników kapituły wileńskiej (wszakże pod warunkiem zrzeczenia się kanclerstwa).

Wojsznarowicz był autorem wielu dzieł, przede wszystkim kazań oraz panegiryków (m.in.: na cześć biskupa kamienieckiego Andrzeja Leszczyńskiego –1645, Katarzyny Radziwiłłowej z Potockich – 1643, króla Władysława IV – 1648, marszałka nadwornego koronnego Adama Kazanowskiego – 1650). W 1644 r. Wojsznarowicz wydał w trzech częściach mowy okolicznościowe (głównie weselne i pogrzebowe). Pod koniec życia (przynajmniej od 1672 r.) przebywał w Cudzeniszkach, majątku kościelnym należącym do katedry wileńskiej.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Peregrynacja

      Peregrynacja – termin oznaczający w języku staropolskim dłuższą wędrówkę, podróż, a także pielgrzymkę. Pochodzi z jęz. łacińskiego, gdzie słowo peregrinus oznaczało cudzoziemca, ale także pielgrzyma. Pojęcia tego używano zazwyczaj na określenie podróży za

      Stare ruiny na tle pejzażu. Na pierwszym planie, na drodze jedzie mężczyzna na białym koniu, obok niego idzie mężczyzna i prowadzi osła. Jest to obraz „Jeźdźcy u starych ruin” namalowany przez Roelofa van Vries.
    • Silva Rerum

      Jakuba Sobieskiego praecepta ad filios

      Nie bez znaczenia pozostaje podobieństwo drogi edukacyjnej młodego Rzymianina i młodego polskiego magnata, który zgodnie z panującym w Polsce przekonaniem uważał się za spadkobiercę rzymskiej tradycji - niemal za drugiego Rzymianina. Katon Starszy w napis

      Karta z grafiką. Przedstawia starszego, otyłego mężczyznę, ubranego w strój historyczny. Pod portretem napis: Jakób Sobieski, kasztelan krakowski, ojciec króla.

    Słowa kluczowe