Kodeks Andrzeja Zamoyskiego – Zbiór praw sądowych

Kodeks Andrzeja Zamoyskiego – Zbiór praw sądowych

W czasach stanisławowskich część środowisk oświeceniowych, zwłaszcza tych skupionych wokół stronnictwa Czartoryskich oraz dworu królewskiego, dostrzegała potrzeby reform kraju. Zdawano sobie sprawę z niemożności szybkich zmian ustrojowych, dlatego też lansowano możliwą do przyjęcia reformę prawa sądowego. Było to o tyle uzasadnione, że przestarzałe prawo nie nadążało za zmieniającymi się stosunkami gospodarczo-społecznymi. Nie bez znaczenia były idee oświecenia, przemiany i ruchy kodyfikacyjne w państwach europejskich. Dążyły one już nie tylko do ulepszenia, ale stworzenia zupełnie nowego prawa.

W 1776 roku powołano komisję kodyfikacyjną, której zadaniem miała być całościowa kodyfikacja prawa polskiego, które miałoby obowiązywać wszystkich mieszkańców państwa. Na jej czele stanął były kanclerz koronny Andrzej Zamoyski, a moralny patronat objął Stanisław August Poniatowski, stąd niektóre kwestie prawne były rozstrzygane podczas słynnych czwartkowych obiadów. Dwa lata zabrało komisji stworzenie projektu ogłoszonego drukiem jako „Zbiór praw sądowych”. Niestety, w 1780 roku projekt ten został odrzucony przez sejm. Decydująca okazała się tu rola posła rosyjskiego, nuncjusza papieskiego i posłów litewskich, widzących w „Zbiorze” zamach na statuty litewskie i niezależność prawną Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Projekt, zwany potocznie Kodeksem Andrzeja Zamoyskiego, nie odznaczał się rozwiązaniami rewolucyjnymi. Był raczej kompromisem między tradycyjnymi i oświeceniowymi poglądami na rolę prawa. Dążył do zupełnej reformy prawa i jego unifikacji na terenie całego państwa. Szczególnie wiele zmian zakładał w prawie cywilnym, a zwłaszcza w kwestii zawierania umów i zobowiązań. Kodyfikatorzy zakładali ingerencję państwa w relacje pan – chłop, co poprawić miało położenie ludności wiejskiej. Wiele dotychczasowych regulacji zostało za to zachowanych zwłaszcza w prawie karnym.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Kodeks Stanisława Augusta

      Myśl skodyfikowania całości systemu prawnego podjęto w okresie Sejmu Czteroletniego. Powołano dwie komisje kodyfikacyjne – dla Korony i Litwy. W ich skład weszli wybitni teoretycy prawa − profesorowie: Józef Januszewicz i Hieronim Stroynowski i praktycy −

      Stara rycina. W centrum kompozycji królowa w koronie na głowie, trzymająca w prawej ręce berło. Rozkłada szeroko ramiona i swoim płaszczem obejmuje ludzi, którzy stoją przed nią. Są to dwie elegancko ubrane kobiety i dwóch mężczyzn, ukazanych od tyłu. W tle obelisk i dwie tarcze. Na jednej z nich orzeł w koronie, an drugiej rycerz na koniu. Rycina przedstawia Alegorię Konstytucji 3 Maja 1791 r.
    • Silva Rerum

      Glossarium: poddaństwo

       poddaństwo – prawna zależność chłopa od właściciela ziemi. W początkach epoki nowożytnej nastąpiło przypisanie chłopa do ziemi, co oznaczało, że chłopu nie wolno było opuszczać wsi bez zgody swego pana (poddaństwo gruntowe). Poddaństwo osobiste polegało

      Malowidło przedstawia grupę ludzi i stado owiec. Po prawej stronie znajduje się wejście do drewnianego domu, gdzie są dwie kobiety. Jedna klęcząca tyłem, druga stojąca przy wejściu. Obok kobiet stoi mężczyzna który trzyma za głowę kozła. Po lewej stronie pastuszek z sianem, obok niego owce. W oddali drugi pasterz.  W tle pejzaż. Są to zimowe zajęcia pasterskie, ilustracja z fragmentu „Georgik” Wergiliusza.

    Słowa kluczowe