Konstytucje czasowe i wieczyste

Konstytucje czasowe i wieczyste

Od końca XV stulecia stanowieniem prawa zajmował się sejm. Uchwały sejmu zwano konstytucjami. Rozróżniano dwa typy konstytucji: czasowe i wieczyste. Te pierwsze miały z góry określoną moc obowiązującą, drugie zaś takiego ograniczenia nie posiadały. Choć to sejm uchwalał konstytucje, były one wydawane w imieniu monarchy. Początkowo redagowano je po łacinie, ale od 1543 roku wyłącznie po polsku. Społeczność szlachecka mogła się z nimi zapoznać, bowiem zredagowane uchwały drukowano i rozsyłano do urzędów grodzkich w poszczególnych ziemiach i województwach. Tam były wpisywane lub wklejane (oblatowanie) do ksiąg grodzkich − relacji. Od końca XVI wieku przyjęto zasadę traktowania wszystkich uchwał sejmu jako całość. Z czasem zasada ta doprowadziła do niebezpiecznej praktyki, ponieważ nasilające się zjawisko zrywania sejmów, prowadziło do niweczenia wszystkich przyjętych przez zerwany sejm uchwał.

Miano konstytucji wieczystych rezerwowano dla najważniejszych norm prawnych, które z czasem, wraz z przywilejami dla szlachty, zaczęto traktować jako nienaruszalne fundamenty ustroju prawnego Rzeczpospolitej. Taką właśnie konstytucją wieczystą były artykuły henrykowskie z 1573 roku (od 1632 roku zostały złączone w jeden akt prawny z pactami conventami).

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Artykuły henrykowskie i pacta conventa

      Po śmierci Zygmunta Augusta szlachta stanęła wobec konieczności wyboru króla. Ustaliła wówczas szereg zasad, które stworzyły podstawę ustrojową nowożytnej monarchii elekcyjnej. W okresie pierwszego bezkrólewia uchwalono artykuły henrykowskie (1573), który

      Grafika przedstawia wnętrze świątyni gotyckiej z ołtarzem na którym wisi krzyż Chrystusa. Na pierwszym planie zgromadzenie mężczyzn, którzy stoją przy stole. Pośrodku nich mężczyzna wyróżniający się strojem, z podniesioną ręką do górę. Rycina przedstawia Stefana Batorego.
    • Silva Rerum

      Konfederacja warszawska

      Niepewność związana z bezkrólewiem po śmierci ostatniego Jagiellona, doprowadziła do uchwalenia na sejmie konwokacyjnym dokumentu zwanego konfederacją warszawską. Był to dokument gwarantujący wolność religijną i pokój pomiędzy wyznawcami wielu religii. Ni

      Zdjęcie czaro-białe. Przedstawia pomnik nagrobny króla Zygmunta Augusta z katedry na Wawelu. Król leży oparty prawą ręką o trumnę, z jedną nogą podwiniętą. Ubrany w zbroję, z koroną na głowie. Przy nogach leży hełm królewski. Trumna wraz z napisami, osadzona na wysokim cokole.

    Słowa kluczowe