Krzyżtopór

Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to jeden z tych obiektów, które trzeba analizować w różnych płaszczyznach. Pierwsza to sfera metafizyczna, opierającą się na określonej symbolice, która miała dla koncepcji budowli fundamentalne znaczenie. Druga – ideologiczna (polityczna) uwzględniająca elementy innej symboliki, mającej budować status właściciela zgodnie ze staropolskim powiedzeniem: jak cię widzą, tak cię piszą. Działania odbywające się w tej sferze mają charakter zmienny, są modyfikowane stosownie do zmieniającej się sytuacji. Trzecia płaszczyzna to sfera stricte architektoniczna, która z jednej strony, jest środkiem do wyrażania powyższych idei, a z drugiej, stanowi samoistny twór zbudowany według właściwych dla siebie zasad. Fakt, że na przestrzeni wieków zamek nie był poddawany istotnym przebudowom, a jego mury zachowały się właściwie w pierwotnej formie, znacząco ułatwia badania. Analiza struktury zamku i zgłębianie dostępnych informacji historycznych dotyczących Krzysztofa Ossolińskiego mają na celu odnalezienie i zrekonstruowanie pomysłu, który zmaterializował się w kompozycji założenia rezydencjonalno-ogrodowego w Ujeździe.

Kolorowa okładka książki Tomasza Kulsa: Krzyżtopór. Ilustracja przedstawia dwa herby z czerwonymi tarczami, zestawione bokiem do siebie. Poniżej zarys zamku, po lewej stronie fragment pejzażu.
Okładka książki Tomasza Kulsa: Krzyżtopór

Powyższy fragment pochodzi z artykułu Tomasza Kulsa dotyczącego rezydencji Krzyżtopór. Plik z artykułem do pobrania poniżej.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      W honor domu jego - zamek Krzyżtopór i jego fundator Krzysztof Ossoliński

      Położony w miejscowości Ujazd zamek Krzyżtopór, jest jednym z najbardziej niezwykłych założeń pałacowych, który do czasu powstania Wersalu był największą rezydencją w Europie. Ten będący wyrazem potęgi i magnackiej dumy obiekt, został wybudowany przez woj

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia widok na ruiny zamku w okresie letnim. Jest to Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
    • Silva Rerum

      Zamek Malbork jako rezydencja królów polskich

      Od czasu objęcia zamku malborskiego przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka (8 czerwca 1457 r.) jego część – Pałac Wielkiego Mistrza – została uznana za rezydencję króla. Odtąd pałac, zwany Pałacem Królewskim, był jedyną oficjalną siedzibą władcy w nowo

      Czarno-białe zdjęcie archiwalne. Przedstawia zamek Malbork. Jest to widok Zamku Wysokiego i Pałacu Wielkich Mistrzów od strony zachodniej.
    • Silva Rerum

      Zanim był Wilanów, czyli rezydencja Jana Sobieskiego w Jaworowie

      Wśród wielu rezydencji położonych na ruskich ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, król Jan III Sobieski wyjątkowym sentymentem darzył dwór w Jaworowie. Była to jego pierwsza samodzielna posiadłość, którą u progu swego dojrzałego życia otrzymał w dziale po ojc

      Czarno-biała reprodukcja. Przedstawia dwór w Jaworowie (widok od północnego-zachodu). Fotografia pochodzi z czasopisma rolniczo-przemysłowego „Rolnik 1867-1937” wydawanego we Lwowie.