Ochmistrz/ochmistrzyni (magister curiae)

Ochmistrz/ochmistrzyni (magister curiae)

Osobny dwór posiadała także królowa. Funkcjonowały tam urzędy analogiczne do dworu jej królewskiego małżonka. Na czele tego dworu stał ochmistrz. Polacy drwiąco, funkcję tą przezywali achmistrzem, czyniąc aluzję do ciągłych lamentów fraucymeru. Najogólniej rzecz ujmując jego obowiązki pokrywały się z zadaniami, jakie wykonywali na dworze monarszym marszałek dworu i podkomorzy. Ochmistrza traktowano jako prywatnych urzędników królowej.

Ochmistrz sprawował nadzór nad męską częścią dworu królowej, zaś ochmistrzyni nad jej żeńską częścią. Zaznaczyć należy, że urząd ten był w zasadzie jedynym urzędem w Polsce przedrozbiorowej sprawowanym przez kobietę. Ochmistrzynią była zawsze żona któregoś z senatorów.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Podróż Cecylii Trautmensdorffer w 1553 roku

      Cecylia Trautmensdorffer była damą dworu, która przybyła do Polski wraz z Katarzyną Habsburg, trzecią żoną Zygmunta Augusta. Miała pozostać na dworze Katarzyny i służyć jej jako osoba nadzorująca sypialnię (łożnicza, cubicularia). Jej urząd nie miał odpow

      Obraz olejny o tematyce pejzażu. Na pierwszym planie wędrowiec z parą koni, w głębi widać orszak. W tle kościół gotycki i zabudowania. Uwagę zwracają wielkie drzewa po prawej stronie.
    • Silva Rerum

      Marszałek nadworny (mareschalcus curiae)

      Wobec wzrostu obowiązków marszałka koronnego, w 1409 roku ustanowiono urząd marszałka nadwornego. Spełniał on funkcje pomocnicze wobec marszałka koronnego i zastępował go w razie potrzeby. Sprawował nadzór nad dworem królewskim i został powołany w skład s

      Stara rycina. Przedstawia portret mężczyzny w średnim wieku w peruce zaczesanej do tyłu. Ubrany w strój historyczny. Mężczyzna siedzi bokiem. Jest to Ignacy Potocki. Pod grafiką podpis.
    • Silva Rerum

      Podkomorzy (succamerarius)

      Dworem kierował marszałek dworu, a jego bezpośrednim zastępcą był podkomorzy. Zastępował on marszałka, a nawet organizował audiencje, przedkładał monarsze prośby i petycje, które mu przekazano. Zajmował się także faktyczną organizacją dworu i to od niego

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia wnętrze pałacowe z łożem nad którym znajduje się  baldachim. Jest to sypialnia królowej Marysieńki w pałacu w Wilanowie.

    Słowa kluczowe