Paryski pobyt Józefa Lubomirskiego (1706)

Paryski pobyt Józefa Lubomirskiego (1706)

Józef Lubomirski herbu Szreniawa był synem marszałka wielkiego koronnego, pisarza i poety Stanisława Herakliusza z jego drugiego małżeństwa z Elżbietą Denhoffówną, przyrodnim bratem jednej z właścicielek Wilanowa, kasztelanowej krakowskiej, hetmanowej wielkiej koronnej Elżbiety Sieniawskiej. Z pierwszego małżeństwa z Zofią Opalińską Stanisław Herakliusz Lubomirski doczekał się córki Elżbiety, z drugą żoną miał trzech synów: późniejszego wojewodę krakowskiego Teodora, Franciszka i Józefa. Józef Lubomirski znany jest jako późniejszy dziedzic Przeworska, od 1720 r. był starostą cieszkowskim, w 1726 r. uzyskał urząd wojewody czernihowskiego, zmarł w 1732 r.

W rodzinie Lubomirskich tradycyjnie już wysyłano synów w zagraniczną podróż edukacyjną, będącą uzupełnieniem wykształcenia uzyskanego w szkołach i kolegiach Rzeczypospolitej. Miejsce nieżyjących rodziców Józefa Lubomirskiego przejęła w tym czasie jego starsza, przyrodnia siostra, hetmanowa Elżbieta Sieniawska. Zadbała ona o niezbędne dopełnienie edukacji swego młodszego brata i latem 1705 r. wysłała Józefa Lubomirskiego do Paryża. W notatkach z podróży po Rzeczypospolitej spisanych przez sekretarza Pierre’a des Alleurs, posła francuskiego przy księciu węgierskim Franciszku II Rakoczym pojawia się wzmianka, że na prośbę Elżbiety Sieniawskiej zabrał on ze sobą do Francji jej brata Józefa „by przyswoił tamten język i obyczaje”. W sierpniu 1705 r. wyjechali oni z Łubnic, odwiedzili jeszcze Puławy i Wilanów, następnie przez Warszawę, Toruń, Gdańsk, Berlin i Amsterdam udali się do Paryża. Można przypuszczać, że podobnie jak wielu innych przebywających nad Sekwaną mieszkańców Rzeczypospolitej Józef Lubomirski przez jakiś czas pobierał nauki w prestiżowym paryskim kolegium jezuitów od 1682 r. noszącym nazwę Collège Louis-le-Grand. Kolegium przeżywało w tym okresie swój rozkwit, pobierała w nim edukację młodzież z niemal wszystkich krajów Europy. W latach 1705–1706 funkcję rektora znanego kolegium pełnił Michel le Tellier, prowincjał francuskich jezuitów i spowiednik Ludwika XIV. W połowie marca 1706 r. syn Stanisława Herakliusza Lubomirskiego opuścił jednak kolegium jezuitów i przeniósł się do jednej z paryskich akademii, kontynuował on edukację w znanej i popularnej wśród Polaków akademii przy rue Egout, którą kierowali François du Gard de Longpré i Jean Bernardy. Podobnie jak inni młodzi szlachcice przyrodni brat Elżbiety Sieniawskiej pobierał w Paryżu lekcje szermierki, języka francuskiego, tańca, gry na flecie oraz matematyki.

W małżeństwie z Teresą z Mniszchów Józef Lubomirski pozostawił synów Stanisława i Antoniego, którzy odebrali odpowiednią dla swej pozycji edukację – kolejno było to kolegium pijarów, akademia rycerska w Legnicy, wreszcie stosowny wyjazd na zachód Europy, do Turynu i wreszcie, śladem ojca – do Paryża.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Tajemnicza podróż Stanisława Herakliusza Lubomirskiego

      Augustyn Locci, główny budowniczy pałacu w Wilanowie, w liście z dnia 7 stycznia 1687 roku wspomniał: „Marszałek Koronny Dnia dzisiejszego wyjechał do Włoch” [1]. O swoich planach Lubomirski uprzedził króla listownie. Pisał: „Teraz niechcąc dłużey odkłada

      Zdjęcie przedstawia kartusz herbowy Lubomirskich, podtrzymywany przez anioły nad wejściem do kościoła św. Antoniego na Czerniakowie.
    • Silva Rerum

      Hieronim August Lubomirski (1648-1706) – kawaler maltański

       Rodzice przeznaczyli Hieronima Lubomirskiego do stanu duchownego, ale on wybrał karierę wojskową. Był kawalerem maltańskim i ostatnim polskim krzyżowcem, który swą energię i zdolności poświęcił walce z półksiężycem. Dzielnie walczył pod dowództwem Jana S

      Reprodukcja czarno biała obrazu. Przedstawia portret mężczyzny z buławą w ręce. Ubrany w zbroję i płaszcz. W lewej ręce trzyma ptaka. Po prawej stronie hełm z pióropuszem. Jest to Hieronim August Lubomirski.
    • Silva Rerum

      Paryż w relacjach polskich podróżników epoki Jana III Sobieskiego

      W XVII stuleciu wielka zagraniczna podróż, grand tour, stała się niezbędnym zwieńczeniem i ukoronowaniem całego procesu młodzieńczej edukacji. Podróż stanowiła ostatni etap edukacji europejskich elit, podejmowano ją dla zdobywania wiedzy i umiejętności, s

      Grafika przedstawia widok z lotu ptaka na ogromny pałac. Jest to Luwr. Między budynkami widzimy ogrody, drzewa, rabaty, fontanny. Po lewej stronie, zacumowane łodzie na rzece. U góry niebo i szarfa z napisem Luwr.
    • Silva Rerum

      Młodzieńcza podróż Jana Kazmierza Denhoffa do Paryża

      Jan Kazimierz Denhoff (1649–1697) był synem podkomorzego wielkiego koronnego Teodora i Katarzyny von Bessen, jego ojcem chrzestnym został sam król Jan Kazimierz Waza (po którym otrzymał imiona) wraz z Ludwiką Marią Gonzagą. Początkową edukację odebrał u j

      Grafika przedstawia widok na miasto położone nad rzeką, na po której płynie wiele łodzi. Po lewej stronie wysoka wieża, po prawej stronie niskie zabudowania. Jest to miasto Paryż i widok Luwru.
    • Silva Rerum

      Paryskie ekspensa – wydatki młodych szlachciców w podróży

      Zwyczajowo po ukończeniu edukacji w kraju młodzieńcy z magnackich rodów wysyłani byli w dłuższą podróż poza granice Rzeczypospolitej, tzw. grand tour, w czasie której zdobywali wiedzę, uczyli się języków i poznawali obyczaje w krajach zachodniej Europy. Z

      Obraz olejny. Przedstawia widok na miasto. Na pierwszym planie pomnik a wokół niego  zgromadzeni ludzie. Niektórzy stoją, inni spacerują. Za pomnikiem, pośrodku płynie rzeka. Po prawej i lewej stronie zabudowania architektoniczne. Większą połowę obrazu zajmuje niebo z chmurami. Jest to widok na Pont Neuf w Paryżu.

    Słowa kluczowe