Piwo na zdrowie

Piwo na zdrowie

W dawnej Polsce piwo było uważane za jeden z najzdrowszych trunków. Posilające, służące zdrowiu, cieszyło się powodzeniem nawet u cudzoziemców, czego dowodzi historia rzymskiego purpurata: "pragnął go [piwa] niegdy w Rzymie jeden purpurat, który też w Polszcze mieszkał, w ciężkiej chorobie, gdy mu insze przepyszne liquory nie smakowały, samego piwa polskiego wołająć beata piwa di Polonia, życzył sobie".

Piwo warzono z pszenicy, jęczmienia, owsa, prosa, orkiszu. Pszeniczne było trunkiem tuczącym, a po dodaniu chmielu "urynę pędziło". Warzone z jęczmienia było rozgrzewające. Owsiane piwo nie należało do najlepszych i pito je gdy innego nie było, albo służyć miało za lekarstwo, gdyż skutecznie rozpędzało w ciele humory. Orkiszowe zaś piwo stosowano na kaszel.

Zalety różnych gatunków piwa opisuje również Teodor Zawacki w swym poradniku z 1616 roku : "(...) wina u nas nie każdy mieć może, dobre piwo stoi za wino i także zdrowe jest z pięknej pszenice na wybór uwarzone, wystałe, nie zwietrzałe etc. aleć i jęczmienne dobre, kiedy się wystoi".

Według dietetyki propagowanej w XVII-wiecznej Polsce piwo należało podawać na początku obiadu lub wieczerzy, a także trunek ten miał pozostać do dyspozycji biesiadników w trakcie całej uczty. Ponieważ w trakcie posiłków pojawiały się różne napoje, w tym wino, miody, wódki, jednym z dietetycznych zaleceń było pica piwa przed sięgnięciem po kielich z winem – inna kolejność czy mieszanie trunków było tragiczne w skutkach.

Nawet jeśli piwo w uwagach dietetycznych i medycznych miało służyć zdrowiu człowieka to należało przede wszystkim pamiętać o umiarze w piciu tego trunku, którego zbyt duża ilość obciążała bardzo żołądek.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Piwo polskie czy angielskie?

      W dawnej Polsce piwo było jednym z podstawowych napoi. Doskonale gasiło pragnienie, było sycące, stało się składnikiem potraw i lekarstw. Nawet poeci zachwycali się bogatym asortymentem polskich piw, jednak często to te zagraniczne, sprowadzane do Polski,

      Grafika przedstawia drewniany dom pokryty dachem, w którego wnętrzu rozstawione są różne sprzęty. Na pierwszym planie ludzie trzymający beczkę. Po lewej stronie pnące się rośliny na kijach. Jest to ilustracja z elementarza Jana Amosa Komenskiego pt. "Piwowarstwo".
    • Silva Rerum

      Wino, wódka i piwo, czyli staropolskie kosmetyki

      W dawnej Rzeczypospolitej trunki miały niezwykle dużo zastosowań – pokrzepiały, leczyły różne dolegliwości, służyły jako przyprawa w kuchni, gasiły pragnienie i wprawiały w dobry nastrój ucztujących. Nie sposób jednak nie wspomnieć o innym zastosowaniu, j

      Ilustracja przedstawia dwie młode kobiety stojące przed lustrem. Służąca zapina pani gorset. Z lewej strony stoi krzesło. Na jego oparciu wisi szal lub koc. Obok krzesła piesek. Scena przypomina poranną  toaletę.
    • Silva Rerum

      Piwo czy wino – wybór między smakiem, prestiżem a zdrowiem

      Piwo było napojem niezwykle popularnym w krajach Europy Północnej i pełniło tam podobną rolę jak wino w krajach śródziemnomorskich. W Polsce nie było jednak napojem prestiżowym. Ze względu na wytwarzaną ilość i dość przystępną cenę stanowiło, w przeciwień

      Grafika przedstawia drewniany dom pokryty dachem, w którego wnętrzu rozstawione są różne sprzęty. Na pierwszym planie ludzie trzymający beczkę. Po lewej stronie pnące się rośliny na kijach. Jest to ilustracja z elementarza Jana Amosa Komenskiego pt. "Piwowarstwo".
    • Silva Rerum

      Polewka piwna

      Dworzanin króla Jana Kazimierza, Gaspard de Tende, pisał w swej wydanej w 1684 roku Relation historique de la Pologne: "Polacy nie jadają w zasadzie śniadań lub czynią to bardzo rzadko [...] Mężczyźni, a także i kobiety wypijają rano ciepłą polewkę piwną

      Grafika przedstawia garnki leżące na kamiennej podłodze. Są to XVII-wieczne garnki, ilustracja z francuskiego wydawnictwa.

    Słowa kluczowe