Prezent weselny jako zachęta do służby

Prezent weselny jako zachęta do służby

W czasach króla Jana III ceniono poddanych będących dobrymi fachowcami. Niezadowolony mógł zwyczajnie któregoś dnia zniknąć, czyli odejść. Niejaki Jacenty, człek młody, był dobrze zapowiadającym się złotnikiem. Właśnie w początku 1696 r. się żenił, co nie umknęło uwadze sług Jana III w Żółkwi. Nie przymusem, ale weselnym prezentem postanowili zachęcić go do służby u samego króla.

Rachunki żółkiewskie za rok 1696, NGAB, F. 694, op. 2, nr 2456, k. 57.

Jacentemu złotnikowi, który na robocie u Lewka Żyda, złotnika Krola Jm, zostawał na wesele biorącemu córkę Trembaczki za żonę, a na zachęcenie onego do robot Krola Jm w złotniczym Rzemiosle w nadzieie łaski Krola Jm za kwitem Jm Pana Administratora – zł. 20.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego




Polecane artykuły

1 / 3
    • Ad Villam Novam

      Sprawa zaginionych butów

      Pan Jakimowicz został wplątany przez organistę z farnego kościoła w Żółkwi w aferę z butami. W jej wyniku został bosy. Od zarządcy dóbr żółkiewskich Andrzeja Wolskiego domagał się, aby ten wartość butów potrącił organiście z wynagrodzenia i mu ją zwrócił.

      Grafika przedstawia mężczyznę i osła. Mężczyzna siedzi pod drzewem. Ma pochyloną głowę i jest zajęty ściąganiem z nogi buta.
    • Ad Villam Novam

      Zarobić każdy chce

      W interesach nikt nie lubi być wystawiany do wiatru. Pan Tomasz Budny kupił staw od starosty szczerzeckiego Ludwika de la Grange d’Arquien. Zapłacił pieniędzmi. Wielkie było jego oburzenie, gdy starosta ponownie zażądał zapłaty. Twierdził, że nie pamięta,

      Ilustracja graficzna. Przedstawia rybaków, którzy łowią ryby na jeziorze. W tle pagórki i niebo z chmurami.
    • Ad Villam Novam

      Znajomość języków a emerytura

      Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi zamartwia się swoją przyszłością na emeryturze. A gdyby rządzący nagradzali specjalnym dodatkiem emerytów znających języki? Zawsze można wskazać jako przykład Jana III, na którego rozkaz administrato

      Portret starca z siwą, długą brodą, orlim nosem i ciemnymi oczami. Na uwagę zasługuje sposób rysowania tego portretu przez artystę. Kresa jest wyraźna, dynamiczna, szczegółowo oddaje detal.