Przywilej mielnicki i nihil novi

Przywilej mielnicki i nihil novi

Jan Olbracht silnie dzierżył stery rządu. Było to nie w smak magnaterii. Najważniejsi dostojnicy królestwa po śmierci króla, w 1501 roku przedstawili jego następcy, Aleksandrowi, tzw. artykuły mielnickie (do niedawna uważane za przywilej mielnicki dla senatu). W dokumencie tym wzmacniano pozycję senatu, czyniąc z senatorów strażników prawa, a nawet króla. Te zabezpieczenia przeciwko monarszej tyranii, nie zostały zaprzysiężone przez Aleksandra podczas koronacji. Zostały opatrzone jedynie pieczęcią litewską, co sugeruje, że były jedynie osobistymi zobowiązaniami monarchy.

Artykuły mielnickie osłabiały także rolę izby poselskiej, co wywołało niezadowolenie szlachty. Znalazło ono wyraz w uchwałach sejmu radomskiego w 1505 roku. Zajęto się wówczas sprawami zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz uporządkowania prawa (skutkowało to powstaniem Kodeksu Łaskiego). Najważniejszym dokonaniem sejmu było uchwalenie konstytucji nihil novi (nic nowego). Uchwała ta obalała postanowienia mielnickie i ustanawiała zasadę, że decyzje w państwie nie mogą być podejmowane bez zgody izby poselskiej i senatu. Tym samym szlachta uzyskała wpływ na stanowienie prawa i kierowanie polityką państwa. Wielu historyków uważa, że właśnie rok 1505 jest datą wyznaczającą koniec monarchii oligarchicznej, a rozpoczynającą okres monarchii parlamentarnej lub wedle innych historyków prawa elekcyjno-parlamentarnej.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Przywileje szlachty polskiej w średniowieczu

      Specyficzny ustrój Rzeczpospolitej szlacheckiej był w dużej mierze wynikiem wyjątkowej pozycji szlachty, która potrafiła wymóc ma królu szereg przywilejów. Powodowało to coraz większe osłabianie władzy monarszej i jednoczesny wzrost pozycji stanu szlachec

      Portret królowej siedzącej na tronie, w otoczeniu dam dworu. Królowa z długimi włosami, w prawej ręce trzyma berło. Ubrana w długą suknię, pas na biodrach i płaszcz podszyty futrem. Po prawej stronie tronu dwie młode dziewczęta, po lewej stronie starsza dama dworu. Jest to Królowa Jadwiga.
    • Silva Rerum

      Przywileje ekonomiczne polskiej szlachty

      Szlachta polska u progu epoki nowożytnej zdobyła kolejne przywileje wzmacniające jej pozycje polityczną, ale także i ekonomiczną. Odzwierciedlało to panującą koniunkturę gospodarczą i zapotrzebowanie na środkowoeuropejskie produkty rolne, zwłaszcza na zbo

      Malowidło w poziomie. Przedstawia wnętrze izby a w nich ludzi zajętych różnymi czynnościami. Po prawej stronie siedzi kobieta w czerwonej spódnicy i trzyma w ręce jakiś przedmiot, obok niej leży wiklinowy kosz. Powyżej inna kobieta siedzi przy krośnie i tka. Po lewej stronie kobieta w błękitnej spódnicy bawi się z dziećmi. Na środku pokoju niewielki stół.
    • Silva Rerum

      Konstytucja „Nihil novi” i jej znaczenie dla ustroju Rzeczypospolitej

      Tylko jedna ustawa sejmu radomskiego z 1505 roku przeszła do historii, stając się jednym z fundamentów ustroju politycznego Rzeczypospolitej. Zamykała ona pewien okres kształtowania się tzw. demokracji szlacheckiej, czyli obejmowania przez polski parlamen

      Rycina przedstawia wnętrze sali w której na środku siedzi król a po dwóch stronach w rzędach mężczyźni. Jest to Sejm polski za czasów Zygmunta III Wazy.

    Słowa kluczowe