Przywileje szlachty polskiej w średniowieczu

Przywileje szlachty polskiej w średniowieczu

Specyficzny ustrój Rzeczpospolitej szlacheckiej był w dużej mierze wynikiem wyjątkowej pozycji szlachty, która potrafiła wymóc ma królu szereg przywilejów. Powodowało to coraz większe osłabianie władzy monarszej i jednoczesny wzrost pozycji stanu szlacheckiego. Z czasem stan ten przekształcił się w naród polityczny, który posiadał wyłączne prawo decydowania o losach państwa. Źródeł pozycji polskiej szlachty należy szukać jeszcze w średniowieczu, kiedy to władcy Polski chcąc zapewnić sobie poparcie planów politycznych, wydawali przywileje. W epoce nowożytnej nie uległy one dezaktualizacji, ale legły u podstaw demokracji szlacheckiej.

Pierwszym generalnym przywilejem dla szlachty był przywilej w Koszycach (1374), wprowadzający wolność podatkową szlachty. Zwalniał on szlachtę od podatków, z wyjątkiem 2 groszy z łana chłopskiego. Kolejne przywileje: czerwiński (1422), warcki (1423), gwarantowały ograniczenie samowoli królewskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości, a podstawą kary musiał być wyrok sądowy. W przywilejach jedleńskim (1430) i krakowskim (1433) uległa wzmocnieniu pozycja szlachcica, który uzyskał zapewnienie, że nie zostanie uwięziony ani ukarany bez prawomocnego orzeczenia sądu. W przywilejach cerekwicko-nieszawskich (1454) zabroniono władcy zwoływania pospolitego ruszenia, nakładania podatków oraz wydawania nowych praw bez zgody sejmików ziemskich.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Przywileje ekonomiczne polskiej szlachty

      Szlachta polska u progu epoki nowożytnej zdobyła kolejne przywileje wzmacniające jej pozycje polityczną, ale także i ekonomiczną. Odzwierciedlało to panującą koniunkturę gospodarczą i zapotrzebowanie na środkowoeuropejskie produkty rolne, zwłaszcza na zbo

      Malowidło w poziomie. Przedstawia wnętrze izby a w nich ludzi zajętych różnymi czynnościami. Po prawej stronie siedzi kobieta w czerwonej spódnicy i trzyma w ręce jakiś przedmiot, obok niej leży wiklinowy kosz. Powyżej inna kobieta siedzi przy krośnie i tka. Po lewej stronie kobieta w błękitnej spódnicy bawi się z dziećmi. Na środku pokoju niewielki stół.
    • Silva Rerum

      Przywilej mielnicki i nihil novi

      Jan Olbracht silnie dzierżył stery rządu. Było to nie w smak magnaterii. Najważniejsi dostojnicy królestwa po śmierci króla, w 1501 roku przedstawili jego następcy, Aleksandrowi, tzw. artykuły mielnickie (do niedawna uważane za przywilej mielnicki dla sen

      Rycina przedstawia wnętrze sali w której na środku siedzi król a po dwóch stronach w rzędach mężczyźni. Jest to Sejm polski za czasów Zygmunta III Wazy.
    • Silva Rerum

      Lilia Wawelu

       „Zmarła dziś w południe najjaśniejsza pani Jadwiga, królowa Polski i dziedziczka Węgier, niestrudzona szerzycielka chwały Bożej, obrończyni Kościoła, sługa sprawiedliwości, wzór wszelkich cnót, pokorna i łaskawa matka sierot, której podobnego człowieka n

      Portret królowej siedzącej na tronie, w otoczeniu dam dworu. Królowa z długimi włosami, w prawej ręce trzyma berło. Ubrana w długą suknię, pas na biodrach i płaszcz podszyty futrem. Po prawej stronie tronu dwie młode dziewczęta, po lewej stronie starsza dama dworu. Jest to Królowa Jadwiga.

    Słowa kluczowe