Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? – Jak długo jeszcze będziesz, Katylino, nadużywać naszej cierpliwości?

Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? – Jak długo jeszcze będziesz, Katylino, nadużywać naszej cierpliwości?

Słowa te to początek pierwszej mowy przeciwko Katylinie. Została ona wygłoszona przez urzędującego konsula Cycerona w 63 r. p.n.e. Lucjusz Sergiusz Katylina, zubożały rzymski arystokrata, nie zdoławszy wygrać wyborów na urząd konsula, zorganizował spisek celem przejęcia władzy. Cyceron miał być jedną z jego ofiar. Następnego dnia po nieudanym zamachu na jego życie, konsul na posiedzeniu senatu ujawnił zamiary Katyliny, a swoją mowę rozpoczął słowami: Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

Katylina pozostaje postacią niejednoznaczną. Cyceron dążył do skazania spiskowców, kierując się przekonaniem, że skutkiem ich działań będzie zachwianie prawa i anarchia. Katylina miał wielu zwolenników wśród rzymskiej arystokracji, między ludźmi podobnymi sobie, dobrze urodzonymi, ale posiadającymi już tylko resztki dawnego majątku. Największym poparciem cieszył się jednak wśród ludzi biednych, prostych i zadłużonych. Poparcia udzieliła mu także grupa weteranów wojennych.

Katylina zginął rok później w bitwie pod Pistoią, walcząc w pierwszym szeregu wśród swoich żołnierzy. Źródła, z których można czerpać informacje na jego temat, prezentują punkt widzenia stanu arystokratycznego, senatorskiego, zaś najważniejsze z nich to mowy wygłoszone przez Cycerona. 

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Lektury królewskie – Czytanie Cycerona

      Marek Tulliusz Cyceron (106 - 44 pne) - wybitny rzymski mówca, filozof i polityk. W młodości zdobył gruntowne wykształcenie retoryczne i filozoficzne w Rzymie i w Grecji oraz sprawował kolejne urzędy, których uwieńczeniem był konsulat w 63 roku. Podczas s

      Zdjęcie obrazu lub fresku. Przedstawia scenę, która rozgrywa się w oknie bogato zdobionym sztukaterią i rzeźbami. Pośrodku, pomiędzy dwiema kolumnami król Jan III Sobieski na koniu w otoczeniu wojsk. Powyżej na tle nieba, w chmurach - postać w szatach i anioły. Poniżej przed sceną anioł z rozpostartymi skrzydłami, przy kolumnach dwa małe anioły. Jest to apoteoza Jana III Sobieskiego.
    • Silva Rerum

      Edukacja Rzymianina

      W czasach Sobieskiego mawiano, że Polska to drugi Rzym a Polacy to prawdziwi Rzymianie. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądała edukacja młodzieńca rzymskiego w rodzinie obywatelskiej.Najpierw wychowanie domowe, którym początkowo zajmowali się rodzice. Mając

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia antyczne budowle. Jest to Forum Romanum w Rzymie.
    • Silva Rerum

      Moribus antiquis res stat Romana virisque – Rzeczpospolita rzymska wspiera się na starych obyczajach i mężach

      Rzymski mąż stanu, mówca i pisarz, Cyceron (106–43 p.n.e.) w traktacie De republica (O państwie) umieszcza cytat zaczerpnięty z Annales (Roczników) Enniusza, ojca literatury rzymskiej (239–169 p.n.e.): Moribus antiquis res stat Romana virisque. W czasach

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia antyczne budowle. Jest to Forum Romanum w Rzymie.

    Słowa kluczowe

    Indeks osobowy