Robert Le Roux, vidame d’Esneval – przez krótki czas ambasador francuski w Polsce

Robert Le Roux, vidame d’Esneval – przez krótki czas ambasador francuski w Polsce

Pamiętnikarz Philippe Dupont wymieniając poszczególnych ambasadorów Francji w Polsce, wspomina też Roberta Le Roux, którego Ludwik XIV wysłał nad Wisłę po odwołaniu z funkcji ambasadora markiza de Béthune. Ten ostatni był szwagrem Jana III Sobieskiego, będąc ożeniony z siostrą królowej Marysieńki. Jak opowiada Dupont: „Niedługo potem w Polsce zastąpił markiza de Béthune vidame d’Esneval, który wcześniej był ambasadorem w Lizbonie, a który otrzymał rozkaz udania się na pokładzie szwedzkiego statku do Polski. Przybył tu ze swą małżonką, wnuczką kanclerza Boucherat”.

Nasz pamiętnikarz pomija jednak fakt, że d’Esneval wysłany został jako ambasador nadzwyczajny, by wystąpić na sejmie w Grodnie w roku 1693. Nie jest też precyzyjna informacja, jakoby jego żoną była wnuczka kanclerza Boucherat. Anne-Marie-Madeleine de Canonville, małżonka d’Esnevala, była bowiem córką pasierbicy kanclerza.

Robert Le Roux urodził się w roku 1609 w Rouen. Ludwik XIV wcześnie docenił jego inteligencję i talenty dyplomatyczne. Powierzał mu zatem różne delikatne misje. W roku 1688 mianował go ambasadorem francuskim przy dworze portugalskim. Później, odwoławszy go z Lizbony, król wysłał go jako nadzwyczajnego posła na sejm grodzieński. Wyprawa ta jednak nie zakończyła się szczęśliwie. Liczący już 84 lata d’Esneval zmarł w Grodnie 15 lutego 1693 roku. Jego ciało przewieziono do Warszawy i złożono w kościele św. Krzyża. Żona zabrała jego serce do Francji i złożyła je w kościele w Pavilly w rodzimej Normandii.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Maria Ludwika de Béthune, siostra królowej

      Wywodząca się ze zubożałej arystokracji francuskiej Maria Ludwika d’ Arquien de la Grange (ok. 1638 – 1728), starsza siostra królowej Marii Kazimiery, nie dorównała jej ani urodą, ani karierą, lecz i tak osiągnęła niemało, awansując na ambasadorową trzech

      Kserokopia ryciny z herbem podtrzymywanym przez dwóch półnagich mężczyzn. Jest to Herb Marii Ludwiki de Béthune.
    • Silva Rerum

      Melchior de Polignac – ambasador francuski w Polsce

      Urodzony 11 października 1661 roku, został ściągnięty do Rzymu w roku 1689 przez kardynała de Bouillon.W roku 1693 został wysłany do Polski. Pamiętnikarz Philippe Dupont tak opowiada o przyjeździe Polignaca i jego pobycie na dworze Jana III Sobieskiego: "

      Zdjęcie czaro-białe ryciny. Przedstawia mężczyznę siedzącego na wysokim krześle z oparciem. Trzyma on na kolanach dużą, otwartą księgę. Patrzy w prawo. Strój wskazuje na to, że jest to duchowny. Jest to portret Melchiora de Polignaca.
    • Silva Rerum

      Toussaint de Forbin-Janson – nadzwyczajny ambasador Francji w Polsce

      Pochodził z prowansalskiego rodu markizów Janson. Urodzony 1 października 1631 roku w Mane w Prowansji, po odbyciu studiów teologicznych wstąpił do zakonu maltańskiego. Dzięki wstawiennictwu biskupa Digne otrzymał godność koadjutora. W roku 1656 został wy

      Portret króla. Jan III Sobieski siedzi z podgoloną czupryną i wąsem. Ubrany w antykizowaną zbroję i płaszcz przypominający togę rzymską. W prawej ręce regiment, lewa podtrzymująca go oparta o rzeźbiony stół. Na poduszce korona królewska. W tle z prawej brunatna kotara, z lewej widok na otwartą przestrzeń.

    Słowa kluczowe