Obchody 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej wśród Polaków za granicą (w świetle dokumentów z Archiwum Akt Nowych w Warszawie)

Obchody 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej wśród Polaków za granicą (w świetle dokumentów z Archiwum Akt Nowych w Warszawie)

Studia Wilanowskie, 1983 r. T. IX

Pięćdziesiąt lat temu, w roku 1933, całą niemal Europę ogarnęła gorączka przygotowań do obchodów 250 rocznicy odsieczy wiedeńskiej...

 

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Polityka i pamięć. Związki polsko-austriackie w latach 1883–1983

      IPamięć kulturowa, którą Jan Assmann zdefiniował w nawiązaniu do koncepcji Maurice’a Halbwacha, odgrywa rolę integrującą, na równi z rocznicami i jubileuszami. Jak stwierdził Hannes Stekl: „[Jubileusze] Tematyzują i uwewnętrzniają wspólnotę, innymi słowy:

      Reprodukcja ryciny Jerzego Kossaka na karcie tytułowej "Hymnu jubileuszowego na cześć króla Jana III Sobieskiego...". Król przedstawiony na koniu z buławą w ręce. Za nim wojska.
    • Silva Rerum

      Odsiecz wiedeńska 1683 roku w relacjach gdańskich

      W roku odsieczy wiedeńskiej ukazały się w Gdańsku trzy relacje opisujące to wydarzenie historyczne, dzięki któremu Jan III Sobieski stał się bohaterem nie tylko na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, lecz również zyskał sławę wśród krajów chrześcijań

      Fragment obrazu Bitwa pod Wiedniem. Na pierwszym planie Jan III Sobieski w zbroi, hełmie na głowie. Dowódca przedstawiony jest na białym koniu, a pod jego nogami upadają Turcy. Za królem wojsko polskie. Nad Janem III Sobieskim unosi się w powietrzu biały gołąb. W tle widać namioty tureckie oraz miasto Wiedeń.

    Słowa kluczowe