(Bardzo krótka) autobiografia Daniela Gottlieba Messerschmidta, badacza Syberii

(Bardzo krótka) autobiografia Daniela Gottlieba Messerschmidta, badacza Syberii

Dawni uczeni chętnie pisali autobiografie. Któż bowiem lepiej niż oni sami miał znać ich losy? I tak, gdańszczanin, doktor filozofii i medycyny, Daniel Gottlieb Messerschmidt, który po 1716 roku trafił na służbę u cara Piotra I, aby odkrywać dla niego Syberię[1], taką sporządził notatkę:

„Daniel Gottlieb Messerschmidt
urodzony w Roku Pańskim 1685
6/16 września, w 12/13 niedzielę po Trójcy Świętej (a więc Trinitatis)
o godzinie 2, minut 20
w Gdańsku, w Prusach [Królewskich]
poniżej 54°23” szerokości geograficznej
dziewiąta efemeryda[2]

==

Wschód słońca o godzinie 5:46
Zachód słońca o godzinie 1:14
Długość dnia 12 godzin 28 minut
Księżyc znajdował się [wówczas] w gwiazdozbiorze Byka
z ubywającym księżycem
znak zodiaku – Słońce – Saturn
Johann Gottlieb Messerschmiedus
w anagramie
John-Gillis-Emmericus de Badestets

Tłumaczenie:

Urodziłem się w Gdańsku w Prusach [Królewskich] dnia 16 września według nowego stylu [kalendarza]. Była to trzynasta niedziela po Trójcy Świętej. Mój ojciec, Andreas Messerschmidt, pochodził z Kołobrzegu na Pomorzu, był królewskim przedstawicielem handlowym (tudzież faktorem, jak potocznie się mówi) króla Jana Kazimierza, nadinspektorem portowym w Gdańsku. Moją matką była zaś Elisabeth Matthis, która, po urodzeniu mojej starszej siostry, urodziła mnie jako jej trzeciego syna, a więc dała życie czwórce dzieci.

[Notabene: Pierwszą troską moich rodziców tuż po moich narodzinach było to, aby zmyć ze mnie grzech pierworodny, a to dzięki chrztowi świętemu, co stało się w dniu 21 września, w dzień świętego Apostoła Mateusza, kiedy w imię Boga i Kościoła stałem się częścią Kościoła [luterańskiego]. Mymi rodzicami chrzestnymi zostali Heinrich Giese, kupiec wyznania reformowanego, Johann Renner, wyznawca luteranizmu, oraz Ursula Düsterwald, także wyznania luterańskiego.]

[Zaledwie nauczyłem się żyć i oddychać jako dwu- lub trzyletni chłopiec, gdy – olaboga! – po tym, jak moja mamka wyszła z pokoju, zostawiając mnie owiniętego kołdrami i zasypiającego, niewiele brakowało, abym się udusił; i stałoby się tak z pewnością, gdyby moja ukochana matka przypadkowo nie przyszła do pokoju – i nie przywróciła mi oddechu, i tym samym życia.]

Niedługo potem, tuż przed ukończeniem czwartego roku życia, gdy nauczyłem się mówić, 18 lipca 1688 roku, zostałem powierzony nauczycielowi domowemu, a więc guwernerowi, o nazwisku Staude, aby w młodym wieku nauczyć mnie podstaw pisania i katechizmu. Gdy [Staude] – który pochodził z Pomorza i przebywał podówczas w Gdańsku ze względu na swoje studia – odszedł 4 maja 1691 roku, we wrześniu tego samego roku, na początku mojego siódmego roku życia, zostałem wysłany [przez rodziców] do szkoły mariackiej i oddany pod opiekę jej rektora, Johanna Kriega z Pyrzyc na Pomorzu. Był to niezrównany człowiek stworzony do bycia nauczycielem.

Po sprawdzeniu moich postępów [Staude] przekazał mnie nauczycielowi czwartej klasy, Samuelowi Hüneburgowi, pod którego kierunkiem uczyłem się podstaw języka łacińskiego zarówno w szkole, jak i na lekcjach prywatnych.

W międzyczasie przedwczesna śmierć zabrała moją bardzo pobożną matkę, co stało się 30 listopada 1692 roku, o godzinie 6:30 nad ranem. Był to pierwsza niedziela Adwentu, a jednocześnie dzień apostoła Andrzeja; skończyłem wtedy siódmy rok życia.

Po trzech i pół roku, w kwietniu 1695 roku, gdy miałem dziesięć lat, zostałem przeniesiony do trzeciej klasy. Kierował nią starszy, pobożny i prawy człowiek o imieniu Christopher ... który, jeśli się nie mylę, zmarł ledwie rok później. Zastąpił go wówczas Christian Schlüter z Gdańska, od którego, po odejściu Samuela Hüneburga, otrzymywałem prywatne lekcje zarówno łaciny, jak i podstaw arytmetyki. (W międzyczasie w domu uczyłem się również geometrii i arytmetyki pod okiem innych tutorów.)

We wrześniu następnego roku, po ukończeniu jedenastego roku życia, zostałem przeniesiony do drugiej klasy, którą opiekował się szkolny i kościelny kantor Parthenius (którego, gdy ten później uciekł ze szkoły, zastąpił pochodzący z Elbląga ... Steinreck). Prywatnie, przez pewien czas, do kwietnia 1698 roku, pobierałem również nauki u Schlütera.

[Około jesieni 1698 roku zacząłem cierpieć nie tylko z powodu ospy, ale także byłem dręczony innymi objawami (jakiejś choroby), tak że jednocześnie cierpiałem z powodu suchości gardła i jego obrzęku.]”

----------------------------

W tym miejscu autobiografia Messerschmidta nagle się urywa. Uczony nie napisał nic więcej o swoim dalszym życiu. Nie wiadomo zatem, jak wyglądały kolejne lata spędzone przezeń nad Motławą: u kogo Daniel Gottlieb wówczas się uczył i co stanowiło główny przedmiot jego zainteresowań.

Z pewnością młody gdańszczanin jesienią 1706 roku wyjechał ze swego rodzinnego miasta i immatrykulował na wydziale medycznym Uniwersytetu w Jenie. Studia medyczne kontynuował następnie w Halle, gdzie w 1713 roku pod kierunkiem słynnego profesora Friedricha Hoffmanna wziął udział w publicznej dyspucie doktorskiej „De ratione praeside universae medicinae”[3], a jego promotor nazwał go tuż po jej zakończeniu nie tylko miłośnikiem sztuki leczenia, ale i „przyjacielem matematyki”.

Po powrocie do Gdańska Messerschmidt stał się protegowanym Johanna Phillipa Breyne’a, słynnego naturalisty, który polecił go w 1716 roku na służbę carowi Piotrowi I. Wówczas młody uczony zyskał nowego mecenasa, mianowicie Roberta Areskine’a, carskiego Leibmedicusa – i na początku 1718 roku wyruszył do Petersburga, by rozpocząć nowy, bez wątpienia burzliwy (i koniec końców tragiczny) etap życia.

Podczas podróży na Syberię gdańszczanin zbierał informacje o azjatyckiej przyrodzie, ludziach, ich językach i kulturze. Setki niewydanych raportów i opisów, które opracował, znajdują się od trzech stuleci w rosyjskich archiwach, budząc nieodmiennie zainteresowanie badaczy.

Uwaga: znajdujące się w zasobie Biblioteki Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu łacińskie źródło, będące podstawą przedstawionego tłumaczenia autobiografii J.G. Messerschmidta, zostało wydane przez profesora Wernera Lehfeldta.

Przypisy

[1] Zob. np.: Nachricht von D. Daniel Gottlieb Messerschmidts siebenjähriger Reise in Sibirien, https://ds.ub.uni-bielefeld.de/viewer/image/2102880_003/101/LOG_0012/

[2] Tutaj: pozycja geograficzna słońca, księżyca, planet, gwiazd i punktu Byka.

[3] Wersja drukowana dysputy jest dostępna na stronie, https://www.digitale-sammlungen.de/en/view/bsb10829354?page=,1

Polecane artykuły

1 / 3

    Słowa kluczowe

    Indeks rzeczowy

    Indeks geograficzny