Rzewuska z Lubomirskich Konstancja (1760 lub 1761-1840)

Rzewuska z Lubomirskich Konstancja (1760 lub 1761-1840)

Rzewuska z Lubomirskich Konstancja (1760 lub 1761-1840), córka Stanisława Lubomirskiego i Izabeli z Czartoryskich. Choć kochała pisarza polnego kor.onnego Jerzego Wielhorskiego, wydano ją w r. 1782 za kuzyna, Seweryna Rzewuskiego, którego darzyła szacunkiem i przywiązaniem, przez co oddaliła się od matki i sióstr. Jeździła z mężem w r. 1788, już w czasie trwania Sejmu Wielkiego, do Berlina, gdzie Rzewuski szukał wsparcia dla swych planów antysejmowej konfederacji; Seweryn zatrzymał się we Wrocławiu, a stosowne pisma wręczała w Berlinie Konstancja. Razem zamieszkali na początku 1789  roku w Paryżu, skąd uszli przed rewolucją.

Przez dwór wiedeński udekorowana Orderem Krzyża Gwiaździstego i tytułem damy dworu, roztrwoniła majątek własny i dzieci (m.in. Stary Konstantynów). Zamieszkała w Hrehorówce na Wołyniu. W r. 1817 otrzymała w spadku po matce klucz Grzymałów, Touste (woj. podolskie) i połowę Wiśnicza. Od r. 1819 mieszkała w Podhorcach, a po powstaniu listopadowym, gdy majątek syna Wacława („Emira”) skonfiskowano, zamieszkała w Kamieńcu, żyjąc do śmierci w niedostatku.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Potocka z Lubomirskich Aleksandra

      Potocka z Lubomirskich Aleksandra (1758 albo 1760-1831), córka marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego i Izabeli z Czartoryskich, żona Stanisława Kostki Potockiego.Wychowana została przez matkę, która wprawdzie nie cierpiała swych córek, al

      Portret kobiety z długimi włosami i lokami upiętymi do tyłu. Kobieta w ciemno zielonej sukni z dekoltem. Na szyi ma zawieszony łańcuch z maską. Kobieta patrzy do góry. Obraz ujęty w złotą ramę z motywami roślinnymi. Jest to Aleksandra Potocka z Lubomirskich.
    • Silva Rerum

      Seweryn Rzewuski (1743-1811) – fanatyk nieuleczalny

      Wybór Stanisława Poniatowskiego na króla młody Rzewuski potraktował jako obalenie polskiej wolności, podobnie jak jego ojciec, Wacław. Politykę swego rodzica popierał ze szczerym zaangażowaniem. Szerokiej opinii publicznej dał się poznać w 1767 r., kiedy

      Portret mężczyzny w peruce i mundurze historycznym, z szarfą i krzyżem na piersiach. Stoi wyprostowany i patrzy przed siebie. Jest to portret Seweryna Rzewuskiego.

    Słowa kluczowe