Sylwetka Elżbiety Koopman Heweliusz

Sylwetka Elżbiety Koopman Heweliusz

Gdański astronom Jan Heweliusz (1611–1687) był żonaty dwukrotnie. Pierwsza z jego żon – Katarzyna z domu Rebeschke (1613–1662) – podobnie jak uczony pochodziła z rodziny browarników. Młodsza o dwa lata od męża, okazała się biegłą zarządczynią browaru, w związku z czym astronom na jej barki złożył prowadzenie firmy. Małżeństwo trwało do 1662 r., w którym Katarzyna zmarła. Po rocznej żałobie astronom poślubił godną następczynię Katarzyny – Elżbietę z domu Koopman (1647–1693).

O życiu Elżbiety nie wiadomo zbyt wiele. Była córką pochodzącego z Niderlandów kupca Nicholasa Koopmana i Joanny z domu Menning. Podobnie jak inne dobrze urodzone gdańszczanki, legitymowała się starannym wykształceniem – biegle używała języków obcych, w tym łaciny, prawdopodobnie była również oczytana, znała się na sztuce, literaturze, nauce. Jako niespełna 16-letnia dziewczyna podbiła serce dojrzałego astronoma, a po ślubie, który odbył się w 1663 r. w kościele św. Katarzyny w Gdańsku, okazała się nie tylko idealną towarzyszką w życiu prywatnym, ale też osobą biegłą w astronomii, w związku z czym towarzyszyła mężowi w jego obserwacjach. Do dzisiejszych czasów zachowały się dwa świadectwa owej wspólnej pracy, czyli miedzioryty zamieszczone w Machinae coelestis pars prior, na których wyobrażono Heweliusza w towarzystwie małżonki podczas obserwacji nieba. Podobnie jak Maria Kunicka, jedyna korespondentka Jana Heweliusza, zasłużyła zatem na miano polskiej astronomki, chociaż w odróżnieniu od Kunickiej nigdy nie opublikowała własnej pracy. Należy zaznaczyć, że jej dokonaniem na polu naukowym było natomiast opracowanie, a także wydanie, po śmierci męża, jego dwóch ostatnich prac – Prodromus Astronomiae i Firmamentum Sobiescianum. Współwydane pisma zostały opatrzone dedykacją skierowaną do Jana III Sobieskiego, autorstwa właśnie wdowy po Heweliuszu.

Heweliusz, bezdzietny w trakcie pierwszego małżeństwa, dzięki Elżbiecie doczekał się potomstwa. Trzy córki: Katarzyna Elżbieta (1666–1745), Julianna Renata (1668–1707) i Flora Konstancja (1672–1734), dożyły dorosłego wieku, jedyny syn – Johannes Adeodatus, czyli dar od Boga (1664–1665) – zmarł w niemowlęctwie.

Elżbieta zmarła kilka lat po mężu, w wieku 46 lat. Pochowano ją w grobie Heweliusza – w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Już za życia i niedługo po śmierci budziła podziw świata naukowego, dla przykładu zachwycano się jej odwagą, z jaką postanowiła zająć się obserwacjami nieba. Sławiono również jej niespotykaną urodę. Niestety żadna z jej córek nie podzielała naukowych zainteresowań matki i ojca, w związku z czym po śmierci Elżbiety nie było nikogo, kto by mógł zaopiekować się spuścizną po astronomie. Jeszcze za życia wdowy po Heweliuszu jego księgozbiór został sprzedany na publicznej aukcji, po jej śmierci natomiast najstarsza córka sukcesywnie sprzedawała wszystkie pamiątki po ojcu, w tym niezwykły zbiór korespondencji naukowej, którą gdański astronom prowadził z najznamienitszymi europejskimi uczonymi swoich czasów.

J. Hevelke, Gert Havelke und seine Nachfahren. Geschichte der Familie Hevelke-Hewelcke und des Astronomen Johannes Hevelius 1434-1927, Gdańsk 1927.

K. Targosz, Jan Heweliusz uczony-artysta, Wrocław 1979.

P. Rybka, Heweliusz, Warszawa 1989.


Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Astronom gdański Jan Heweliusz

      Skala zainteresowań Jana Heweliusza (1611–1687), wywodzącego się z gdańskiej rodziny Hewelke (Hovelke, Höfelke), była zaiste imponująca. Syn miejscowego piwowara i sam piwowar, a zarazem gdański patrycjusz i rajca, starannie wykształcony prawnik na uniwer

      Portret mężczyzny w starszym wieku o dużych oczach, z wąsem i długimi włosami. Ubrany na czarno, z białym kołnierzem. Stoi na tle ciemnej kotary. Po prawej stronie w tle widać fragment kolumny. Portret ujęty w eliptyczną, ozdobną ramę. Jest to rycina przedstawiająca portret Jana Heweliusza.
    • Silva Rerum

      Jan Heweliusz w hołdzie Janowi III Sobieskiemu

      Ostatnie dzieło Jana Heweliusza Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia... ukazało się w Gdańsku w 1690 r., już po śmierci słynnego astronoma, wydane przez wdowę Elżbietę Heweliuszową i dedykowane królowi J

      Ilustracja ze sceną zbiorową. Na pierwszym planie mężczyzna klęczący przed globusem. W drugim planie rząd zgromadzonych ludzi. Pośrodku nich kobieta z dziećmi, bo stoją bokach pozostali. Na niebie latające amory. Jest to ilustracja, przedstawiająca Heweliusza w niebiańskim pałacu Uranii.
    • Silva Rerum

      Złota klatka. Pozycja kobiety w czasach nowożytnych

      Staropolski ideał wychowawczy dziewcząt był w zasadzie ponadstanowy. Zarówno szlachcianki, jak i mieszczanki chowane były na istoty uległe i bierne, których życiową aspiracją miała być wyłącznie rola posłusznej żony, zapobiegliwej gospodyni i opiekuńczej

      Scena we wnętrzu. Rycina przedstawia matkę przy kołysce z dzieckiem. Kobieta siedzi przy stoliku i zwraca się w stronę kołyski, nad którą jest duży baldachim. W kołysce śpi dziecko.

    Słowa kluczowe

    Indeks geograficzny

    Indeks chronologiczny