Książę Pal Esterházy von Galantha (1635-1713) - węgierski sojusznik Habsburgów

Książę Pal Esterházy von Galantha (1635-1713) - węgierski sojusznik Habsburgów

Historia lubi stawiać Węgrów przed dylematami. W XVII w. najaktywniejsi z Bratanków musieli w swych sumieniach rozstrzygnąć czy ramię w ramię z Habsburgami walczyć przeciwko Turkom, czy – sprzymierzywszy się z Półksiężycem – gnębić Austriaków. U źródeł ich decyzji stała droga życiowa, wyznanie, rodzinna tradycja.

Książę Pal Esterházy von Galantha (1635-1713), wychowanek jezuitów, odziedziczył prohabsburskie sympatie po ojcu, Miklosie. Przełomem w mentalności Pala była śmierć jego starszego brata Władysława w bitwie z Turkami pod Vezekey (1652). Na przeciwnym krańcu sceny politycznej usadowił się np. jego bliski krewny, przywódca powstańców Imre Thököly. Ustanowiony palatynem (namiestnikiem króla węgierskiego) w 1681 był także rzeczywistym tajnym radcą cesarza i kawalerem Orderu Złotego Runa. Równocześnie koligacje rodzinne pozwalały mu utrzymywać bieżący kontakt z politycznymi przeciwnikami. Piotr de Noyer, sekretarz Marii Kazimiery, pisał latem 1681: „Paweł Esterhazy nowy palatyn, bliski krewny Tekelego, nie zdołał namówić go do ugody na warunkach, jakie mu ofiarowano”. Mało tego. Drastyczna rozbieżność poglądów, nie przeszkodziła mu w poślubieniu (w 1682) hrabianki Evy Thököly, rodzonej siostry rokoszanina. Ukoronowaniem dworskiej kariery stał się tytuł księcia Galanthy (od rodzinnych dóbr niedaleko słowackiej dziś Trnavy) otrzymany w 1687. Zawdzięczał go nie tyle zdecydowanym wystąpieniom przeciwko Osmanom, ile dyskretnemu, lecz skutecznemu lobbingowi na rzecz dziedziczenia korony węgierskiej przez Habsburgów.

W kampanii 1683 posiłkował Wiedeń korpusem złożonym z utrzymywanych własnym sumptem żołnierzy, choć niemal całe Węgry opowiedziały się po stronie zrewoltowanych kuruców. „Z chrześcijańskim wojskiem i dostojnym królem Polski wziąłem udział z garstką moich pozostałych jeszcze żołnierzy w bitwie pod Wiedniem” pisał w testamencie z 1695. Po bitwie towarzyszył Sobieskiemu w marszu na wschód, stojąc na czele pięciotysięcznego korpusu. Rozstał się w armią polską pod Komarnem, i ruszył na południe. Szacunek palatyna dla Sobieskiego przejawił się m.in. w kulcie, jakim na wzór polskiego króla, otoczył wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Sobieski codziennie modlił się przed kopią jej wizerunku (na wyprawę zabrać miał obraz z rodzinnych Pilaszkowic). Kiedy zwycięstwo przypisano wstawiennictwu Matki Boskiej, jej kult – w wersji „jasnogórskiej” – rozpowszechnił się na Węgrzech, do czego walnie przyczynił się Pál Esterhazy. Szczegółowo opisał obraz w opublikowanym w biskupim Nagyszombat [dziś Trnava] w 1690 dziele, poświęconym maryjnym ośrodkom pielgrzymkowym w Europie („Az egesz vilagon levő csvdalatos boldogsagos Szűz kepeinek…”).

W 1686 wyparł Turków z Budy, a w 1687 przypadł mu w udziale, jako palatynowi Węgier, zaszczyt włożenia na skronie arcyksięcia Józefa korony św. Stefana. Pod Slankamen i Zentą walczył dzielnie przeciwko m.in. żołnierzom swego szwagra Thökölyego. W 1712 tytuł książęcy Pal, cesarz zmienił w tytuł dziedziczny (tzw. linia Fraknó). A miał kto dziedziczyć – z Urszulą z Esterhazych (swoją kuzynką) miał 19 dzieci, z Evą Thököly – 7. Był protektorem sztuki i architektury, zdolnym kompozytorem i literatem. Warto dodać, że prowadził na wielką skalę działalność charytatywną i fundacyjną. Między innymi przyjął w swych dobrach 3000 Żydów wypędzonych przez cesarza Leopolda I z Wiednia (1671). Jego rezydencja w Eisenstadt po 1663 została rozbudowana, luksusowo wyposażona, ozdobiona popiersiami i portretami władców oraz niezliczonymi wizerunkami familijnymi. W Studiach Wilanowskich można przeczytać interesujący artykuł Margitt Kopp o kilku portretach Jana i Marii Kazimiery Sobieskich, które do dziś przechowywane są w kolekcji Esterhazych, i świadczą o szacunku, jakim książę darzył polskiego króla. Autorka pisze także o przechowywanym w rodowym skarbcu różańcu i jedwabnej pelerynie Sobieskiego.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Węgierski wróg Jana III

      Imre Thököly to jedna z barwniejszych środkowoeuropejskich postaci końca XVII w. Z polska zwany Emerykiem Tekielim, urodził się w 1657 r. w spiskim Kieżmarku, skąd jego rodzina zarządzała magnacką fortuną. Wychowany w nieco anarchistycznym środowisku węgi

      Grafika przedstawia mężczyznę na koniu odwróconego tyłem. Za koniem są inni jeźdźcy, oraz pejzaż. Jest to jeździec węgierski.
    • Silva Rerum

      „Po węgiersku” czy „à la Ste Ménéhoult”

      Biorąc do ręki staropolską książkę kucharską, czy to będzie Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego, czy też Kucharz doskonały Wojciecha Wielądko, powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż w żadnym wypadku nie będzie ona przypominała dzisiejszych tego typ

      Obraz olejny. Przedstawia martwą naturę z koszem jaj, lisem i kaczorami. Najjaśniejszym punktem tego obrazu są białe jaja, reszta namalowana jest w podobnej brązowej kolorystyce. Dwa akcenty koloru, to błękitna draperia przy koszu i czerwone nóżki ptaka.
    • Studia Wilanowskie

      Medal upamiętniający 300 rocznicę wyzwolenia przez Jana III Sobieskiego miasta Szécsény na Węgrzech. (Komunikat)

      Studia Wilanowskie, 1983 r. T. IXW 1983 r. uroczyście obchodziliśmy trzechsetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej - wielkiego zwycięstwa oręża polskiego i armii sprzymierzonych nad potęgą turecką... 

      Rysunek przedstawia portal. Przy kolumnach stoją dwie postaci młodych mężczyzn. Pośrodku napis Studia Wilanowskie. Nad portalem dwa amorki podtrzymujące wieniec. W zwieńczeniu portret mężczyzny w owalnej ramie.

    Słowa kluczowe

    Indeks geograficzny