Przedpokój i Salon

Wyposażenie i dekoracja utrzymane są w stylu wnętrz XVIII-wiecznych.  Można tu podziwiać tapicerowane meble z francuskiej wytwórni Aubusson z dekoracjami przedstawiającymi wazony z kwiatami, angielskie sekretery z początku XVIII w., angielskie lustra oraz dekorowane kwiatami wazony z manufaktury porcelany w Miśni.

Złota Sypialnia

Nazwa pokoju pochodzi od charakterystycznych obić meblowych: łoża księżnej marszałkowej oraz kompletu foteli. W pokoju prezentowane są naczynia do picia czekolady z miśnieńskiej porcelany, naczynka do przechowywania suszu herbacianego oraz figurki biskwitowe.

Łazienka

Łazienka w XVIII w. była rodzajem salonu, który oprócz kąpieli służył także do spotkań, zabaw i odpoczynku. Uwagę przykuwa wanna na sześciu lwich łapach ustawiona w dekoracyjnej wnęce, a także szezlong z baldachimem ze strusimi piórami, przypominający o rekreacyjnej funkcji pokoju.

Przestrzeń tymczasowo niedostępna do zwiedzania.

Portrety Lubomirskiej 

Znajdujące się w Białej Sypialni pastelowe wizerunki przedstawiają księżnę marszałkową w różnym wieku – od kilkuletniej dziewczynki, przez młodą damę, aż po dojrzałą kobietę.
1 / 3

    Wazony Kändlera

    Komplet pięciu wazonów z miśnieńskiej porcelany zadziwia misternością i kunsztem wykonania. Zdobione są plastycznymi kwiatami i owocami oraz ażurowymi kratkami. Tego typu naczynia ustawiano w reprezentacyjnych wnętrzach na gzymsach kominków czy stołach. Ich twórcą jest najprawdopodobniej słynny rzeźbiarz i projektant Johann Joachim Kändler.

    Zograskop optyczny 

    Na przełomie XVIII i XIX wieku było to niezwykle popularne narzędzie optyczne. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu soczewki i lustra obserwowana rycina sprawia wrażenie przestrzenne, trójwymiarowe. Specjalnie przygotowane ilustracje przedstawiały najczęściej słynne budynki, ogrody lub place. Urządzenie przypomina epokę Grand Tour – wielkich podróży edukacyjnych, z których przywożono pamiątkowe ryciny.

    Wanna

    Zielona marmoryzowana wanna stoi na sześciu pozłacanych lwich łapach. Wykonane z cyny wnętrze ujęto w wyzłacaną miedzianą ramę z koronką. Nad wanną wisi rzeźbiona lwia głowa, z której wypływała woda. Wanna świadczyła o światowym guście właścicielki i jej zamiłowaniu do luksusu.