Makata chińska

Dekoracyjna makata jedwabna pochodzi z XVII lub XVIII w. z Chin. Według tradycji służyła królowej Marysieńce jako kołderka. Makatę zdobią delikatny haft jedwabną przędzą oraz znajdujący się pod nim odręczny rysunek czarnym tuszem. Przedstawia on stylizowane czaple, rajskie ptaki i ornament roślinno-kwiatowo-owocowy oraz dwa feniksy.

Bóstwo – figurka Aryava Lokitesvara

Figurka pochodzi z Nepalu i została wykonana najpewniej w XVII w. Przedstawia uosabiające współczucie buddyjskie bóstwo Bodhisattwę Awalokiteśwara, którego imię tłumaczy się jako „Pan Miłosiernie Spoglądający z Wysoka”. Figurka ma 40 rąk oraz siedem głów. Posążek został prawdopodobnie zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego podczas podróży do Francji w 1808r.

Komplet toaletowy

Na zestaw składają się rozmaite przedmioty przydatne do zabiegów higienicznych i upiększających, takie jak lustro, lejek do perfum, miseczka do płukania oka, szczotki do zębów, flakony, szkatułka.

Wszystkie wykonane są ze srebra przez paryskich złotników i odznaczają się wyważoną formą, starannością opracowania powierzchni i wysmakowaną dekoracją. Zestaw jest unikatem w polskich kolekcjach muzealnych.

Wielka zastawa stołowa

Wykonał ją z brązu złoconego Pierre-Philippe Thomire, wybitny francuski rzeźbiarz i producent najwyższej klasy wyrobów użytkowych, działający na przełomie XVIII i XIX w. To jedyny w Polsce tak liczny zespół brązowych naczyń dekoracyjnych. Składają się na niego patery z figurami tancerek i uskrzydlonych kobiet oraz świeczniki.

Komplet został zakupiony do zbiorów wilanowskich przez Stanisława Kostkę Potockiego podczas pobytu w Paryżu w 1808 r.