Zbawiciel Świata (Salvator Mundi) 

Autorstwo tajemniczego wizerunku Zbawiciela Świata (Salvator Mundi) długo przypisywane było samemu Leonardowi da Vinci, obecnie skłonni jesteśmy w nim widzieć dzieło jednego z uczniów mistrza.

Większość obrazów wiązanych z kręgiem Leonarda zakupili do kolekcji wilanowskiej Stanisław Kostka Potocki, jego syn Aleksander, oraz wnuk – August z małżonką, Aleksandrą z Potockich.

Portret Dziewczyny z Niezapominajkami (Księżniczka)

Portret pędzla Lucasa Cranacha Starszego z 1526 r. sygnowany jest znakiem uskrzydlonego węża. Przedstawia tajemniczą piękność, której tożsamości nie udało się dotąd ustalić.  Trzyma ona w ręku gałązkę niezapominajek, co może oznaczać, że jest to portret narzeczonej pamiętającej o swoim ukochanym.

Młody mężczyzna z fajką dmuchający na żar i Mężczyzna zapalający żagiew

Oba obrazy namalował holenderski malarz Jan Lievens, który inspirował się m.in. twórczością Caravaggia i Rembrandta. Dzieła z około 1625 r. nawiązują przede wszystkim do sztuki powstałej pod wpływem pierwszego z mistrzów, nazywanej caravaggionizmem. Początkowo uważano je nawet za parę.

Dziś jednak wiemy, że pierwszy ma charakter sceny rodzajowej – dokumentuje nowinkę obyczajową, jaką była moda na palenie fajki. Z kolei drugi obraz możemy interpretować jako alegoryczne przedstawienie żywiołu ognia.
1 / 3

    Madonna del Velo

    Obraz należy dogrupy blisko 120 znanych dziś kopii dzieła Rafaela Santi pod tym samym tytułem, powstałego w 1509 r. Obecnie za dzieło mistrza uznaje się obraz przechowywany w Chantilly.

    Wilanowska wersja pochodzi z kolekcji Augusta i Aleksandry Potockich, i została nabyta przed 1850 r. Do kompozycji zaczerpniętej od Rafaela dodano postać fundatora oraz unoszącego się nad wszystkimi anioła.