Piotr Beber, architekt Jana III

Piotr Beber, architekt Jana III

Pochodził z Wrocławia. Urodził się zapewne w roku 1630. Od 1681 r. piastował urząd nadwornego budowniczego Jana III. Tytułu tego używał w 1686 r., kiedy w katedrze na Wawelu chrzcił swą córkę Annę (z zapisu metryki wynika, że jego żona miała na imię Katarzyna). Podobnie było w 1689 (chrzest córki Teresy Anny). Latem 1690 jego żona, matka chrzestna Jakuba Birońskiego, wpisała się do księgi metrykalnej katedry Wawelskiej jako żona architekta królewskiego. Z zapisów tych wynika, że rodzina Bebera mieszkała na Wawelu i była mocno związana z królewską rezydencją. Beber otrzymał funkcję burgrabiego zamku krakowskiego. Dla Sobieskiego pracował w Żółkwi, gdzie wzniósł szpital, ratusz, arsenał i synagogę (1687). Pracując jako kierownik robót przy tutejszym zamku (1685–1694), zbudował jeden z pierwszych portyków pałacowych na ziemiach polskich. W pobliskim Kukizowie postawił dla Jana III okazały drewniany dwór (po 1684). Przypisywana mu jest budowa obronnego dworu w Jaryczowie (1685–1688).

Beber, specjalista od budownictwa drewnianego, był cieślą z wykształcenia i imponował współczesnym biegłością stawiania kopuł i hełmów wież. W Krakowie, gdzie pracował przy odbudowie wieży ratuszowej, Jan Gaudenty Zacherl, miejscowy rajca, pisał: „Miałem tego Bebera człeka poczciwego, trzeźwego, wiernego i życzliwego, który tę wieżę budował […] w roku bowiem 1686 sławny Piotr Beber budowniczy króla Jana III całą wieżę ratuszową krakowską nie według godności tego miasta przed kilku laty [w 1684 odbudowa po pożarze z 1680] postawioną, wyniósł z sześciu pomocnikami na łokci 12 od murów, nie spuszczając z niej dwóch wielkich cymbałów zegarowych kilkadziesiąt cetnarów ważących”. Był to majstersztyk – komorę zegarową, bez demontażu mechanizmu, umieszczono bowiem na lewarach śrubowych podnosząc z wolna i od spodu murując wieżę. Całość zwieńczył barokowym hełmem, a samą wieżę wzmocnił od strony zachodniej potężną szkarpą. Sława budowniczego wież dała mu prestiżowe zlecenie we Lwowie, gdzie wystawił górną kondygnację i hełm na wieży Korniaktów przy cerkwi Wołoskiej. Wieża spłonęła w 1672 r. podczas oblężenia Lwowa przez Turków. Stanisław Solski w dziele Architekt polski (1690) pisał: „Kiedy w wieża ruska Korniaktowską […] znacznie nadwerężoną i skołataną została, postanowiło bractwo Stauropigiańskie zrestaurować ją całkiem, o czem król [Jan III] dowiedziawszy się, potrzebne drzewo z lasów swych dziedzicznych wydać rozkazał, i budowniczego swego Piotra Beber do zrobienia abrysu i rady bractwu przeznaczył. Restauracya ta kosztowała znakomitą podówczas summę, bo oprócz drzewa darowanego, 24000 złotych”. W latach 1695–1696 Beber usunął uszkodzenia, podwyższył wieżę o jedno piętro z cegieł i nakrył całość barokowym hełmem z czterema narożnymi, spiralnymi pinaklami u jego podstawy.

Po pożarze wieży klasztoru paulinów wezwano Bebera na Jasną Górę. Pracował tam do 1703 r. O ile dolna część wieży nie uległa większym zmianom, o tyle jej część górna została znacznie przekształcona. Beber wzniósł wysoki, trójkondygnacjowy hełm, drewniany, obity miedzianą blachą, zwieńczony iglicą z wspomnianą banią na szczycie. Umieszczono na niej pamiątkową tablicę: „Surrexit in augusto Monte Mariae turris labore et industria nobilis ac honorati D[omi]ni Petri Beber SRM. architecti et burgrabi arcis cracov[iensi]”.

Ostatnią z odbudowanych przez Bebera świątyń był kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Żywcu (1711). Wybudował tam nowy dach i prowizoryczny hełm wieży. Za Augusta II był klucznikiem (wrotnikiem) zamku krakowskiego (co jest wzmiankowane pod datą 1709), do którego kompetencji należał nadzór techniczny nad budynkami zamku. W tej roli podpisał protokół rewizji wielkorządów krakowskich, przeprowadzony na polecenie Augusta II przez Franciszka Goltza na przełomie lat 1709 i 1710. Zmarł w Krakowie, ok. 1711 r. (po tej dacie nie ma o nim wzmianek w dokumentach), i tu najpewniej został pochowany. Jego żona, Katarzyna, w 1730 r. wymieniana jest jako wdowa, właścicielka domu na Wawelu (żyła jeszcze w 1739 r.).

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Karaimi z Kukizowa

      Niewielkie miasteczko na północ od Lwowa należało w przeszłości do Kukizowskich, Herburtów, Krzeczowskich, Żółkiewskich, Daniłowiczów, Sobieskich, Radziwiłłów i Jabłonowskich, a w XIX w. do Strzeleckich. Wzmiankowany w 1438 r. Kukizów stał się miastem w 1

      Grafika przedstawia trzy portrety męskie. Jest to szlachcic, chłop i Żyd z XVII w. Wszyscy ubrani są w stroje historyczne.
    • Silva Rerum

      Żółkiewska synagoga

      Synagoga w Żółkwi to jedna z najpiękniejszych świątyń żydowskich na świecie. Obronny, w swej podstawowej formie renesansowy, gmach, wzbogacony barokowymi akcentami miał stanowić refugium dla tamtejszego kahału, gdyby Kozakom, Turkom czy Tatarom udało się

      Grafika przedstawia widok na miasto. Z prawej strony trzy drzewa. W głębi widać kościół i  zabudowania miejskie. Jest to panorama Żółkwi od południa.
    • Silva Rerum

      Król Jan III Sobieski na Wawelu

      Król Jan III Sobieski został koronowany na Wawelu na przełomie stycznia i lutego 1676 roku. Uroczystości trwały kilka dni, a para królewska opuściła miasto dopiero po świętach Wielkanocnych. Monarcha wyznaczył wtedy fundusz w wysokości 100 tys. złotych na

      Złota lub pozłacana taca w kształcie elipsy osadzona na drewnianym stelażu. Pośrodku przedstawienie Jana III i Marii Kazimiery na wozie triumfalnym. Na obłym obrzeżu motywy z bitwy: armaty, działa, napierśniki itp.
    • Studia Wilanowskie

      Szkolnictwo architektoniczne w dobie Jana III

      Studia Wilanowskie, 1977 r. T. IITradycja przekazała nam postać Jana III Sobieskiego, jako zwycięskiego wodza, bohatera narodowego, który sławę swego imienia i godność narodu utrwalił na polach bitew. Jest smutną prawdą, że czasy panowania Sobieskiego, to

      Rysunek przedstawia portal. Przy kolumnach stoją dwie postaci młodych mężczyzn. Pośrodku napis Studia Wilanowskie. Nad portalem dwa amorki podtrzymujące wieniec. W zwieńczeniu portret mężczyzny w owalnej ramie.
    • Silva Rerum

      Architekt i król w ogrodzie

      Jan III bardzo interesował się postępem prac budowlanych przy pałacu i w ogrodach wilanowskich. Świadczą o tym m.in. listy Augustyna Locciego, głównego architekta, pisane do króla w miesiącach, kiedy przebywał z dala od swej ulubionej letniej rezydencji.

      Kolorowa ilustracja. Przedstawia gałązkę z zielonymi liśćmi i owoc przypominający kształtem dynię.
    • Silva Rerum

      Żółkiewskie lata świętego Dozydeusza

      Dumitru Barila, postać u nas praktycznie nieznana, uważany jest za twórcę poetyckiego języka rumuńskiego. Urodził się w 26 października 1624 r. w Suczawie, w rodzinie drobnych bojarów, zarabiających na życie handlem mołdawskim winem. Część rodziny mieszka

      Reprodukcja przedstawia duchownego ze wschodu. Ma długą brodę, ubrany jest w kapłańskie szaty i charakterystyczną czapkę. W prawej ręce trzyma krzyż. To wizerunek i podpis metropolity Dozydeusza.
    • Silva Rerum

      Lekarze Jana III Sobieskiego

      „Jam też wczora miał konsylium z doktorem, tj. z p. Braunem, Policjanim, Lacjozim i okulistą. Kazali mi koniecznie, jeśli się zabić nie chcę, trzy razy naprzód przez trzeci dzień krew puścić, dekokt potem i wody egierskie pić” – pisał 21 maja 1671 r. z Wa

      Stara rycina. Przedstawia wnętrze z okrągłym oknem. Na łożu chory. Przy nim stoją mężczyźni, być może lekarze.

    Słowa kluczowe