Prawo łęczyckie i mazowieckie

Prawo łęczyckie i mazowieckie

Rozbicie dzielnicowe i odrębny rozwój poszczególnych ziem doprowadził do indywidualnego rozwoju prawa w poszczególnych prowincjach Polski. Tak było w ziemi łęczyckiej, gdzie nie obowiązywały statuty Kazimierza Wielkiego. Swą odrębność prawną utrzymała do drugiej połowy XV wieku. Istniał nawet prywatny tamtejszego zwód prawa ziemskiego.

Znacznie dłużej niż ziemia łęczycka, swoją odrębność polityczną (do 1529 roku) i prawną utrzymało Mazowsze. Wpływ na to miało lokalne prawo zwyczajowe i prawna działalność książąt mazowieckich (orzecznictwo, statuty). Po inkorporacji Mazowsza do Korony sejm mazowiecki pragnął jednak utrzymać odrębność w zakresie prawa. Efektem tego było opracowanie Zwodu Prażmowskiego (1530) obejmującego prawo statutowe i zwyczajowe. Król Zygmunt Stary z powodu sprzeczności formalnych nie zaakceptował jednak tego rozwiązania. Co ciekawe jednak, zwód ten był jednak używany w praktyce aż do 1540 roku, kiedy to monarcha zaakceptował jego poprawioną wersję, zwaną jako Zwód Goryńskiego, który obowiązywał przez ponad ćwierć wieku. W wyniku asymilacji Mazowsza z Koroną, szlachta mazowiecka zdecydowała się w 1576 roku na przyjęcie prawa koronnego z zastrzeżeniem niektórych norm prawnych z zakresu prawa prywatnego, karnego i procedur sądowych. Ujęto je w formie 46 artykułów, zwanych jako ekscepta mazowieckie. Zostały one zatwierdzone przez króla i obowiązywały do końca istnienia pierwszej Rzeczypospolitej.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      „Artykuły prawa majdeburskiego” Bartłomieja Groickiego

      Przez cały okres przedrozbiorowy prawo miejskie nie zostało skodyfikowane. Dlatego też wyjątkowe miejsce zajmuje sześć prac Bartłomieja Groickiego. Był to mieszczanin, podwójci krakowski, prawnik i pisarz w Sądzie Wyższym Prawa Niemieckiego w Krakowie. Je

      Współczesne, kolorowe zdjęcie. Przedstawia widok na ulice i kamienice, w oddali widok na wieżę zamkową. Jest to Stare Miasto w Warszawie.
    • Silva Rerum

      Korektura pruska

      Inkorporowane przez Kazimierza Jagiellończyka Prusy Królewskie zachowały znaczną autonomię polityczną i prawną. Jej wyrazem było utrzymanie odrębności prawa, opartej na prawie chełmińskim (od 1476 roku zostało ono rozciągnięte także na szlachtę).Przekszta

      Mapa Rzeczypospolitej opracowana przez Vincenzo Marię Coronellego. Jest to część wschodnia Rzeczpospolitej z 1692 roku.

    Słowa kluczowe

    Indeks geograficzny