Projekt 3. „Museum of Communities” – Muzeum Społeczności
Projekt współfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Czas trwania: 1 grudnia 2020 – 31 marca 2023
Lider projektu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy projektu:
- Pałac Królewski w Gödöllő
- Organizacja pozarządowa Stazione Utopia
Liczba uczestników: 17
Kwota dofinansowania: 59 843 euro (w tym: 22 736 euro dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie).
Podstawą projektu była refleksja dotycząca struktury gości odwiedzających duże muzea (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Pałac Królewski w Godollo) czy ośrodki muzealne (muzea florenckie, w których działalność edukacyjną prowadzi Stazione Utopia). Są to instytucje odwiedzane przez miliony osób rocznie. Najczęściej są to wizyty jednorazowe, kilkugodzinne. Organizacjom konsorcjum zależało na zachęceniu lokalnych społeczności do odwiedzin, korzystania i współkreowania edukacyjnej oferty muzealnej, na wzmocnieniu więzi pomiędzy muzeum (opiekującym się i edukującym o dziedzictwie) a lokalną społecznością. Głównym celem projektu była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami konsorcjum w zakresie nawiązywania relacji i angażowania społeczności lokalnej w działalność wolontariacką muzeów oraz prowadzenia edukacji nieformalnej dorosłych na temat budowania narracji o europejskim dziedzictwie kulturowym, przyrodniczym i historycznym. Każda z organizacji konsorcjum miała inne doświadczenia w realizacji programów edukacyjno-wolontariackich i inne wyzwania. Dzięki projektowi instytucje pozyskały nową wiedzę, otrzymały wsparcie metodologiczne i wypracowały nowe narzędzie edukacyjne („kostki narracyjne” - wspierające wolontariuszy i edukatorów w uczeniu się, jak tworzyć unikalną opowieść, porządkować argumentację, budować samodzielne sądy o omawianym obiekcie lub zjawisku, jednocześnie wplatając w opowieść własne doświadczenia i historie).
Aktywności realizowane w projekcie:
- Międzynarodowe spotkania Learning, Teaching, Training, w czasie których wyłoniona w programie grupa ekspertów wymienia się dobrymi praktykami oraz wzajemnie szkoli w obszarach takich jak: praca z wolontariuszami, imigrantami oraz tworzenie zaangażowanej społeczności wokół instytucji. W czasie trwania projektu odbyły się cztery spotkania: dwa w Warszawie, po jednym we Florencji i w Gödöllő.
- Międzynarodowe spotkania grupy zarządzającej projektem w każdej z organizacji uczestniczących pomagają nam efektywnie realizować zaplanowane działania.
- Stworzenie narzędzia edukacyjnego, tzw. kostki narracyjnej. Narzędzie wspiera kadrę edukacji dorosłych w kontaktach z lokalną społecznością i włączaniem jej w działania związane z programem wolontariatu.
- Seminarium online poświęcone zdobytym doświadczeniom oraz upowszechnianiu wypracowanego narzędzia edukacyjnego odbyło się w styczniu 2023 roku.
- Przygotowanie serii artykułów na temat nieformalnej edukacji dorosłych oraz angażowania społeczności lokalnej w działalność instytucji. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na Elektronicznej platformie na rzecz uczenia się dorosłych w Europie EPALE: Local community engagement in museums's programs: practices, experiences and challenges i Też tak chcę!
for. K.Sawicka
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
